Czytelnia POLIN online: Tova Friedman "Byłam dzieckiem z Auschwitz"

Zapraszamy na dyskusję na temat książki pt. " Byłam dzieckiem z Auschwitz". Z Tovą Friedman, jedną z najmłodszych ocalałych z Auschwitz, rozmawiać będzie Karolina Sulej. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poradnia K.
- 22 marca 2023 (środa), godz. 19.30
- Transmisja na profilu Muzeum POLIN na Facebooku >>
- Dyskusja w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski
"Byłam dzieckiem z Auschwitz" to opowieść o dzieciństwie, dorastaniu w czasie Holokaustu i doświadczaniu śmierci bliskich w żydowskim getcie, nazistowskim obozie pracy i obozie Auschwitz. Opowieść o namacalnym złu, ale i nieustającej nadziei. Ta osobista relacja Tovy Friedman na długo pozostaje w pamięci Czytelnikowi. Autorka opowiada o wydarzeniach sprzed prawie osiemdziesięciu lat, z innych czasów, ale prawdy, które ujawnia, są wieczne. Jej świadectwo to głos sprzeciwu przeciw antysemityzmowi, nacjonalizmowi, mowie nienawiści.
Czteroletnia Tova po likwidacji getta w Tomaszowie Mazowieckim została wywieziona z rodzicami do nazistowskiego obozu pracy w Starachowicach. Nie miała jeszcze sześciu lat, gdy wepchnięto ją wraz z matką do bydlęcego wagonu i wysłano do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ojciec Tovy, rozdzielony z rodziną, trafił do Dachau.
Przez pół roku w Birkenau kilkuletnia dziewczynka była świadkiem okrucieństw, których nigdy nie zapomni. Doświadczyła wycieńczającego głodu, zimna, strachu, niewyobrażalnych upokorzeń. Wielokrotnie spoglądała śmierci w oczy. Należy do garstki osób, które weszły do komory gazowej i przeżyły.
W styczniu 1945 roku nazistowscy funkcjonariusze uciekli z Birkenau, mordując pozostałych więźniów. Matka ukryła wtedy córkę wśród trupów i obie w ten sposób przetrwały. Po wyzwoleniu obozu przez Rosjan obie wróciły do rodzinnego Tomaszowa, gdzie odnalazł je ojciec Tovy. Wkrótce rodzina wyjechała z Polski, zabierając ze sobą bagaż traum, z którymi próbowała się uporać przez całe życie.
"Moje imię to 27633. Jestem jedną z Ocalałych. Mam zatem obowiązek reprezentować półtora miliona żydowskich dzieci zamordowanych przez nazistów. One nie mogą mówić, muszę zabrać głos w ich imieniu".
Tova Friedman
Tova Friedman – urodziła się w 1938 roku w Gdyni. Podczas okupacji niemieckiej przebywała z rodzicami w getcie w Tomaszowie Mazowieckim, a następnie w obozie pracy w Starachowicach, skąd w połowie 1944 roku wywieziono ją wraz z matką do obozu Auschwitz-Birkenau. W 1950 roku razem z rodzicami opuściła Polskę i przez Niemcy wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Jako jedna z najmłodszych osób ocalałych z Auschwitz realizuje misję walki z antysemityzmem i innymi uprzedzeniami. Uzyskała tytuł licencjata z psychologii w Brooklyn College, tytuł magistra literatury w City College w Nowym Jorku oraz tytuł magistra w dziedzinie pracy socjalnej w Uniwersytet w Rutgers. Wykładała na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Kierowała organizacją non-profit Jewish Family Service w hrabstwach Somerset i Warren, gdzie spędziła ponad 20 lat, pracując jako terapeutka. Ma czworo dzieci. Mieszka w miasteczku Highland Park w stanie New Jersey.
Karolina Sulej – pisarka, reporterka, pisząca m.in do "Wysokich Obcasów", "Pisma", "Vogue", doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie. Współtwórczyni książki "Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej" (2017). Współautorka zbioru reportaży "Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny". W przeszłości była m.in. redaktorką "Wysokich Obcasów" oraz "Wysokich Obcasów Extra", a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła przez na YouTube program "Barłóg Literacki" o książkach i czytelnictwie. Od lat prowadzi też spotkania autorskie, debaty i panele literackie.