Patronat POLIN

"Byłam dzieckiem z Auschwitz. Opowieść o ocaleniu"

Okładka książki Tovy Friedman "Byłam dzieckiem z Auschwitz". Na niej brama obozu, cytat z książki, fotografia autorki z dziedzictwa, imię i nazwisko, tytuł.
fot. materiały wydawcy

Niesamowita historia odwagi, wytrzymałości i woli przetrwania. Przejmujące wspomnienia jednej z najmłodszych ocalałych z Auschwitz, Tovy Friedman, właśnie ukazały się nakładem wydawnictwa Poradnia K.

"Moje imię to 27633. Jestem jedną z Ocalałych. Mam zatem obowiązek reprezentować półtora miliona żydowskich dzieci zamordowanych przez nazistów. One nie mogą mówić, muszę zabrać głos w ich imieniu".

"Byłam dzieckiem z Auschwitz" to opowieść o dzieciństwie, dorastaniu w czasie Holokaustu i doświadczaniu śmierci bliskich w żydowskim getcie, nazistowskim obozie pracy i obozie Auschwitz. Opowieść o namacalnym złu, ale i nieustającej nadziei. Ta osobista relacja Tovy Friedman na długo pozostaje w pamięci Czytelnikowi. Autorka opowiada o wydarzeniach sprzed prawie osiemdziesięciu lat, z innych czasów, ale prawdy, które ujawnia, są wieczne. Jej świadectwo to głos sprzeciwu przeciw antysemityzmowi, nacjonalizmowi, mowie nienawiści.

Czteroletnia Tova po likwidacji getta w Tomaszowie Mazowieckim została wywieziona z rodzicami do nazistowskiego obozu pracy w Starachowicach. Nie miała jeszcze sześciu lat, gdy wepchnięto ją wraz z matką do bydlęcego wagonu i wysłano do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ojciec Tovy, rozdzielony z rodziną, trafił do Dachau.

Przez pół roku w Birkenau kilkuletnia dziewczynka była świadkiem okrucieństw, których nigdy nie zapomni. Doświadczyła wycieńczającego głodu, zimna, strachu, niewyobrażalnych upokorzeń. Wielokrotnie spoglądała śmierci w oczy. Należy do garstki osób, które weszły do komory gazowej i przeżyły.

W styczniu 1945 roku nazistowscy funkcjonariusze uciekli z Birkenau, mordując pozostałych więźniów. Matka ukryła wtedy córkę wśród trupów i obie w ten sposób przetrwały. Po wyzwoleniu obozu przez Rosjan obie wróciły do rodzinnego Tomaszowa, gdzie odnalazł je ojciec Tovy. Wkrótce rodzina wyjechała z Polski, zabierając ze sobą bagaż traum, z którymi próbowała się uporać przez całe życie.

Oto osobiste przesłanie od Tovy Friedman, napisane przez Autorkę na wieść o wybuchu wojny w Ukrainie:

"W chwili, gdy kończyliśmy prace nad tą książką, prezydent Władimir Putin wydał rosyjskiemu wojsku rozkaz inwazji na sąsiednią Ukrainę, zagrażając tym samym pokojowi na świecie. Te obrazy wydawały mi się bardzo znajome. Przerażone dzieci i dorośli, zniszczone domy i rodziny, zbrodnie wojenne, miliony wysiedlonych ludzi, głód, schrony przeciwbombowe i zbiorowe groby. Mam nadzieję, że po prawie ośmiu dekadach refleksji nad nieludzkimi czynami człowieka podczas Holokaustu wydarzenia w Ukrainie przypomną nam, jak ważna jest pomoc tym, którzy ucierpieli w wyniku wojny.

Chciałabym, abyście czytając tę książkę, poczuli wszystkimi zmysłami, jak to było żyć jako dziecko w czasach Holokaustu. Chcę, żebyście spróbowali postawić się na moim miejscu i podążyli śladami mojej rodziny – często bosymi, bo nie mieliśmy butów. Chcę, byście zrozumieli dylematy, przed którymi przyszło nam stawać, i niemożliwe wybory, których musieliśmy dokonywać. Mam nadzieję, że ogarnie was gniew, bo wtedy chętniej podzielicie się tą historią z innymi, a to z kolei zwiększy szanse, że uda się zapobiec kolejnemu ludobójstwu".

Tytuł: "Byłam dzieckiem z Auschwitz. Opowieść o ocaleniu"

Tytuł oryginalny: "The Daughter of Auschwitz"

Autorzy: Tova Friedman i Malcolm Brabant

Tłumaczenie: Kaja Gucio

Wydawnictwo: Poradnia K

Patroni medialni:

  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
  • JCC. Jewish Community Center. Centrum Społeczności Żydowskiej.