Spotkanie
15.12.2020 - online

Czytelnia POLIN online: Rafał Kowalski "Reszta ciała"

Gościem ostatniego w 2020 roku spotkania z cyklu Czytelnia POLIN będzie Rafał Kowalski. O jego najnowszej książce, "Reszta ciała", wydanej przez Muzeum Mazowieckie w Płocku z autorem porozmawia Cezary Łazarewicz.

  • 15 grudnia 2020 (wtorek), g. 19:30
  • UWAGA: film to zarejestrowane spotkanie na żywo, na początku nagrania może być dłuższy czas cisza
transkrypcja zarejestrowanego spotkania >>


"Reszta ciała" to złożona z tekstów reporterskich i wywiadów książka o kilku pokoleniach (dziadkowie i babcie, ich dzieci i wnuki), których łączą Płock i Polska, pochodzenie żydowskie, pamięć i tęsknota. Jej autor ze swoimi bohaterami rozmawiał w Izraelu, Francji, Belgii, we Włoszech i w kilku miastach w Polsce. W izraelskim mieście Kiryat-Ata spotkał się z Zosią Zylber/Hedvą Segal (urodziła się w Płocku przed II wojną światową), jej dwiema córkami i dwiema wnuczkami.

"Reszta ciała" to opowieść o ludziach, którzy żydowskiego pochodzenia nie mają, ale w Płocku się urodzili i społecznie, w różny sposób, dbają o pamięć żydowską. Na przykład Dorota Cieślik z kilkorgiem swoich znajomych oraz uczennicami i uczniami jednej z płockich szkół po serii warsztatów stworzyli  tematyczny mural – jedyną pozostałość po cmentarzu żydowskim w Płocku.

Rafał Kowalski– doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie nauk o polityce i zastępca kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Badacz relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael. Jest autorem książek reporterskich, m.in.: "Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska" (nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2016), "Płoccy wypędzeni. Marzec ’68" i "Reszta ciała"; scenariusza sztuki teatralnej "Czarne czereśnie" (nominacja do Srebrnych Masek – nagrody Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru); wystawy "Szuflada. Fotografie płockich Żydów". W MŻM organizuje i prowadzi szereg otwartych działań dla propagowania relacji polsko-żydowskiej: spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, prelekcje, koncerty, pokazy filmowe i wiele innych.

Cezary Łazarewicz– publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Przekroju", "Newsweeku" i "Wprost". Za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" otrzymał: Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego, Nagrodę MediaTory. Jest też autorem: "Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza", "Sześć pięter luksusu. Przerwana historii braci Jabłkowskich", "Elegancki morderca", "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej", "Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie". W 2019 roku swoją premierę miała, ostatnia jak dotąd, jego książka "Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia".
Ze swoją żoną, reporterką Ewą Winnicką wspólnie napisali dwie książki: "1968. Czasy nadchodzą nowe" i "Zapraszamy do Trójki".