Spotkanie
22.02.2023

Czytelnia POLIN: Miriam Synger "Jestem Żydówką"

Na okładce książki "Jestem Żydówką" portret jej autorki - Miriam Synger.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Jestem Żydówką". Z Miriam Synger rozmawiać będzie Marta Perchuć-Burzyńska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

  • 22 lutego 2023 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie w holu głównym muzeum
  • dyskusja w języku polskim

Jeden rok z życia ortodoksyjnej Żydówki, Polki, patriotki, matki pięciorga dzieci, feministki, kobiety silnej i wrażliwej. Czy religia daje wolność? Czy można przyzwyczaić się do surowych zasad i czuć się szczęśliwym? Czy bycie Żydówką w dzisiejszej Polsce to przywilej? A może przekleństwo?

Miriam (Maria) Synger w swoim pamiętniku zdradza, czy wszystkie Żydówki golą głowy, czy judaizm dopuszcza związki homoseksualne, jak wyglądają noce spędzane w szałasie wybudowanym w centrum Krakowa, gdzie zdobyć koszerny ser i dlaczego żydowscy mężczyźni dziękują Bogu, że nie urodzili się kobietami.

Nie boi się żyć po swojemu. Nie ogląda się na innych. Z sentymentem wraca do opowieści o silnych kobietach w swoim rodzie i wyjawia, jakie pejsy nosi jej syn.

"Miriam w szczególny sposób przekazuje istotę judaizmu i żydowskiego życia. Jej spostrzeżenia i uwagi wzbogacają i podnoszą na duchu każdego, kto czyta tę książkę. Miriam wnosi wrażliwość, świadomość, a przede wszystkim szczerość, która jest jej wyjątkowym darem dla nas wszystkich".

Michael Schudrich, naczelny rabin Polski

Miriam Synger – ortodoksyjna Żydówka. Polska patriotka. Matka pięciorga dzieci. Żona. Od urodzenia w Krakowie z czteroletnią przerwą na pobyt w Izraelu i pięcioletnią w Łodzi. Z wykształcenia socjolożka, na co dzień edukatorka żydowska. Prowadzi wykłady, spotkania, warsztaty, zajęcia, zarówno na żywo, jak i online. Od czasu do czasu publikuje artykuły o tematyce żydowskiej. Kształci dorosłych i dzieci. Jej relacje na Instagramie i TikToku (@jestem_zydowka) zyskały ogromną popularność. Miłośniczka lekkiego wiatru i wszystkich kolorów tęczy. W sobotę wyłącza telefon, w grudniu zamiast choinki stawia chanukiję, na wiosnę przebiera się za biedronkę, a w lecie piecze sernik. Nie uznaje tematów tabu. Można spytać ją o wszystko.

Przeczytaj wywiad z Miriam Synger na portalu Wirtualny Sztetl >>

Marta Perchuć Burzyńska – dziennikarka radiowa i telewizyjna. Z wykształcenia romanistka. Związana od lat z Radiem TOK FM, gdzie jest wydawcą i prezenterem informacji, a także prowadzi audycje Kultura Osobista i Godzina Kultury. Współprowadząca audycję Poczytalni. Autorka telewizyjnego cyklu spotkań z ludźmi kultury "Tamte lata, tamte dni".