Czytelnia POLIN: "Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję"
image
image
Zapraszamy na rozmowę o niezwykłych smakach Lwowa zaprezentowanych w książce pt. "Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję". Z Marianną Dushar i Lolą Landą rozmawiać będzie Marianna Shpak. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.
- 14 lutego 2024 (środa), godz. 18.00
- Hol główny
- Dyskusja w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski
Książka "Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję" Marianny Dushar jest nie tylko zbiorem przepisów dla smakoszy. Każdy rozdział jest opowieścią o różnych pokoleniach, ich zwyczajach i wyzwaniach kolejnych epok.
Kuchnia lwowska pachnie kawą i bliskowschodnimi przyprawami, łączy gusty kulinarne dawnych mieszkańców, przybyszy oraz dworu cesarskiego. Przepisy służą tu do zrozumienia bogatej i zróżnicowanej tradycji, jaką tworzyła wielokulturowa, barwna Galicja.
Składniki z przepisów przenoszą nas na ulicę i bazary Lwowa, zapraszają na rodzinne święta i zanurzają w atmosferę tajemnic Galicji. Co sprawia, że lwowski smak jest taki niezwykły? Kim są twórcy przepisów kuchni lwowskiej? Czy są jeszcze ich potomkowie?
"We Lwowie przeszłość żyje – dyskutuje się o różnych jej odcieniach. To jest jak gra – pod tytułem «lwowska kuchnia» – która nigdy się nie skończy, ale trwa i wciąga nowe składniki i nowych graczy".
Spotkamy się nie tylko z Marianną Dushar, ale także z Lolą Landą – właścicielką kultowej lwowskiej kawiarni Kafe Jerusalem. Spróbujemy też smakołyków przywiezionych prosto ze Lwowa.
Dla niezaspokojonych apetytów przygotowaliśmy również bezpłatne warsztaty kulinarne "Żydowska kuchnia lwowska z Marianną Dushar oraz Lolą Landą", 16 lutego o godz. 18:00 w Pracowni kulinarnej "U Fani".
Marianna Dushar – dyrektorka Instytutu Kuchni Galicyjskiej, krajowa ekspertka produktów z oznaczeniami geograficznymi. Badaczka kuchni galicyjskiej, autorka tekstów na temat historii żywności, antropolożka żywności oraz autorka projektów Seeds and Roots i Pani Stefa.
Lola Landa – założycielka i szefową kuchni jedynej żydowskiej kawiarni we Lwowie "Jerusalem" oraz badaczką ukraińskiej kuchni żydowskiej. Aktywna członkini Instytutu Kuchni Galicyjskiej. Otrzymała nagrodę Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Jest znana ze swojej aktywnej postawy obywatelskiej, wolontariatu i udziału w projektach społecznych.
Marianna Shpak – specjalistka ds. edukacji w Dziale Edukacji Dorosłych Muzeum Historii Żydów Polskich. Marianna posiada doświadczenie w edukacji szkolnej i muzealnictwie w Ukrainie. Od 2022 roku pracuje w Muzeum POLIN, gdzie koordynuje działania kulturalne i edukacyjne na rzecz Ukraińców mieszkających w Warszawie oraz innych osób ze środowisk migracyjnych.