Czekoladowi bogowie - moda plażowa w dwudziestoleciu międzywojennym
image

image

image

image

image

Moda na czekoladową opaleniznę, dwuczęściowe kostiumy dla pań czy kąpielówki dla panów, które tak bardzo lubimy latem, narodziła się w dwudziestoleciu międzywojennym. O rewolucyjnych zmianach w wyglądzie strojów plażowych opowie dr Magdalena Bialic, kostiumolog, historyk sztuki i edukator.
26 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny
W dwudziestoleciu międzywojennym nastała moda na aktywny, sportowy tryb życia i smukłą, wysportowaną sylwetkę z piękną, czekoladową opalenizną. Jest to również okres rozkwitu i powstawania kurortów nadmorskich. To także czas, w którym doszło do rewolucyjnych zmian w wyglądzie strojów plażowych: pojawiły się profesjonalne stroje pływackie, dwuczęściowe kostiumy dla pań, kąpielówki dla panów często reklamowane przez słynnych aktorów czy aktorki.
Popyt na tego typu stroje oraz modę na plażowanie i opalanie lansowały słynne żurnale mody takie jak "Vogue" czy "Harper’s Bazaar", gdzie zamieszczano piękne zdjęcia autorstwa najwybitniejszych fotografów modowych. Na wygląd ówczesnych strojów plażowych mieli także wpływ najsłynniejsi ówcześnie projektanci mody tacy jak: Coco Chanel, Jean Patou czy Elas Schiaparelli. Obok strojów plażowych bardzo ważne były różnego rodzaju dodatki i akcesoria oraz dodatkowa garderoba, którą można było założyć na promenadę czy dancing.
Podczas wykładu na Łące Leśmiana doktor Magdalena Bialic zabierze nas do świata czekoladowych bogów w modnych piżamach plażowych i kąpielówkach samego Tarzana.
Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.
Dr Magdalena Bialic – kostiumolog, historyk sztuki i edukator. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka pracy doktorskiej „Stroje sportowo-rekreacyjne od nowożytności do 1939 roku w świetle ikonografii tego okresu”. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię mody (ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-wiecznych strojów angielskich i francuskich oraz ubiorów o charakterze sportowym i rekreacyjnym od nowożytności do XX wieku), zjawisko anglomanii w XVIII wieku, malarstwo XVIII wieku, historię portretu.
Autorka licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu kostiumologii i historii sztuki oraz książek: „Koszulka z krokodylem, czyli o dawnych strojach tenisowych” oraz „Syreny w trykotach – historia dawnej mody kąpielowej w Polsce i nie tylko”.
Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie Gdynia -Tel Awiw, której wernisaż odbędzie się w Muzeum POLIN we wrześniu 2019 roku.
Wydarzenie organizowane w ramach XVI Festiwalu Warszawa Singera.