Koncert
19.04.2021 - online

"Córki, matki, robotnice"

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Znamy wiele wstrząsających, rodzinnych historii z getta. Śmierć, rozłąka rodziców i dzieci czy przekazanie niemowląt na "aryjską stronę", by ocalić ich życie, powodowały ogrom cierpień, których nie sposób wyrazić słowami. W tych nieludzkich warunkach matki robiły wiele, by osuszyć łzy swoich dzieci. 

Podczas koncertu online Paweł Szamburski i Joanna Halszka Sokołowska wykonają kołysanki ze zbiorów Moshe Beregowskiego – żydowskiego folklorysty i etnomuzykologa publikującego głównie w języku rosyjskim i jidysz. To właśnie m.in. melodie Beregowskiego mogły nucić kobiety przebywające w getcie warszawskim.

Muzycy zagrają także utwory pochodzące ze zbiorów Zalmena Mlotka. Podejmują one nie tylko temat kobiecej niedoli i wychowywania dziecka w ekstremalnych warunkach ubóstwa ("Above The Attic The Roof Is Asleep" / "Oyfn boydem short der dash"), ale także rodzącego się w nich buntu. Temat ten obecny jest na przykład w pieśni wolnościowej opublikowanej w Warszawie po raz pierwszy w 1918 r. – "Working Women" / "Arbeter Froyen" – związanej z działalnością Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego BUND.

Podczas koncertu usłyszymy ponadto "Majn jidisze mame" – kultowy utwór autorstwa Jacka Jelenia i Lwa Pollacka, dotykający tematu tęsknoty oraz relacji żydowskiej matki z utraconym synem. Utwór ten wykonywany był przez wielu twórców, m.in. Barry Sisters, Sophie Tucker, Belle Baker czy Toma Jonesa.
 

Paweł Szamburski – artysta od 20 lat aktywny na scenie muzyki niezależnej, skupionej głównie wokół środowiska Lado ABC. Z zespołem Bastarda reinterpretuje muzykę dawną i średniowieczną, w duecie SzaZa działa interdyscyplinarnie. Komponuje dla filmu, teatru, kina niemego oraz słuchowisk radiowych. 

Joanna Halszka Sokołowska – wokalistka, kompozytorka, aktorka, filozofka. Jest członkinią postrockowego zespołu Przepraszam, a także liderką zespołu Der Father, w którym występuje z Danielem Pigońskim i Jerzym Rogiewiczem. Jako kompozytorka zajmuje się głównie muzyką chóralną, a także teatralną i filmową. W lipcu 2013 roku w ramach cyklu "Opera// Remix" w teatrze Komuna// Warszawa miała premierę jej opera pt. "W Sarze", "Menckenie", "Chrystusie i Beethovenie byli mężczyźni i były kobiety", na podstawie poematu Johna B. Wolgamota.

 

Wydarzenie jest organizowane w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Sprawdź cały program online>>

Sprawdź, jak dołączyć do akcji Żonkile>>