Spotkanie
20.06.2018

Co to jest kibuc? Żydowskie ABC

kibuc, żydowskie ABC
fot. Zoltan Kluger / National Photo Collection of Israel

Czym był i jest kibuc? Modelową wspólnotą, czy nieudanym eksperymentem społecznym? Porozmawiamy o tym podczas kolejnego spotkanie z cyklu "Żydowskie ABC".


20 czerwca (środa), godz. 19.00, Łąka Leśmiana – skwer przy Muzeum POLIN od ul. Edelmana, wstęp wolny

W spotkaniu wezmą udział: rabinka Małgorzata Kordowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Agata Maksimowska – przewodnicząca Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego oraz Nili Amit – współpracowniczka ds. Izraela w Muzeum POLIN. W dyskusji poszukamy odpowiedzi na następujące pytania: co to jest kibuc i jakie idee leżały u podstaw jego stworzenia? Na czym polega organizacja kibucu i jakie role spełniają jego członkowie? Czy ten eksperyment społeczny się udał? Jak wygląda współczesny kibuc w Izraelu?

Opowiemy także o kibucu, który istniał przed wojną na Grochowie. Był największym i najbardziej znanym ośrodkiem przygotowującym Żydów do emigracji do Palestyny. Działał od początku lat 20. do 1942 roku i ważny jest nie tylko ze względu na swój lewicowo-syjonistyczny charakter, lecz również jako ośrodek oporu podczas przygotowań do powstania zbrojnego w getcie warszawskim.

Prowadzenie: Ewa Budek (Muzeum POLIN)


Rabinka Małgorzata Kordowicz – absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko-żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Agata Maksimowska – antropolożka i psycholożka. Przewodnicząca Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego. Pracowała między innymi w Fundacji Forum Dialogu, Muzeum Historii Żydów Polskich. Muzeum Warszawskiej Pragi i Fundacji imienia Stefana Batorego. Obecnie związana również ze Stowarzyszeniem Koalicja Karat. Stowarzyszenie imienia Szymona An-skiego zajmuje się badaniem i zachowywaniem wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowej i Wschodniej oraz popularyzowaniem dorobku Szymona An-skiego. Od 2013 roku Stowarzyszenie realizuje projekt edukacyjny dotyczący historii "Kibucu Grochów".

Nili Amit –  absolwentka Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Odbyła służbę wojskową w kibucu na wybrzeżu Morza Martwego. Pracowała na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Prowadzi zajęcie na temat kultury Izraela m.in. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego czy Collegium Civitas. W Muzeum POLIN zajmuje się współpracą z instytucjami z Izraela. Organizuje konferencje, projekty edukacyjne dla młodzieży polskiej i izraelskiej czy szkolenia dla izraelskich przewodników. Jest autorką biograficznej książki „A miałam być księżniczką z bajki”, której część poświęcona jest doświadczeniu życia w kibucu.