Relacja audio: Co tak naprawdę myślimy? Stereotypy w polsko-żydowskim krajobrazie
Dyskusja poświęcona szansom i wyzwaniom, przed którymi stają osoby zajmujące się ochroną i kultywowaniem pamięci o Żydach w Polsce.
Wysłuchaj nagrania ze spotkania (4.08.2018):
Głęboko zakorzenione stereotypy i animozje połączone z poczuciem straty i głęboką traumą – zarówno narodową, jak i osobistą – sprawiają, że starania osób zajmujących się ochroną i kultywowaniem pamięci o Żydach w Polsce postrzegane są jako niezwykle istotne, ale i potencjalnie konfliktogenne. Dla współczesnych Polaków, potomków polskich Żydów oraz dla przedstawicieli innych społeczności, którzy angażują się w te wysiłki z różnorakich powodów, długa i tragiczna historia Żydów w Polsce jest czynnikiem, który kształtuje postawy i sposób postrzegania rzeczywistości.
Panel ma za zadanie przedstawić różne głosy i poglądy, aby podzielić się przemyśleniami i zachęcić do dialogu, który jest niezbędnym warunkiem w procesie budowania mostów i burzenia stereotypów.
Uczestnicy panelu:
- Glenn Kurtz (moderator), autor książki „Trzy minuty w Polsce”
- Witek Dąbrowski, zastępca dyrektora Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN
- Zuzanna Radzik, członek zarządu Forum Dialogu
- Leora Tec, założycielka i dyrektorka „Bridge To Poland”.
Wydarzenie towarzyszy Międzynarodowej Konferencji Genealogicznej.
Zapraszamy też do zwiedzania Muzeum POLIN przed rozpoczęciem konferencji (30-minutowy spacer od Hotelu Hilton oraz Centrum Konferencyjnego).