Patronat POLIN
5-10.08.2018

38. konferencja IAJGS poświęcona genealogii żydowskiej

Międzynarodowa konferencja genealogiczna, IAJGS 2018
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Międzynarodowy Związek Żydowskich Stowarzyszeń Genealogicznych (The International Association of Jewish Genealogical Societies - IAJGS), zorganizował w Warszawie 38. doroczną konferencję poświęconą tematom genealogii żydowskiej. Oficjalnym językiem konferencji był angielski.

  • 5-10 sierpnia (niedziela - piątek), Hilton Warsaw Hotel & Convention Centre

Wykłady i dyskusje dotyczyły tematów związanych z 1000-letnią historią Żydów w Polsce i w krajach ościennych, jak również zagadnień powiązanych, jak Żydzi i DNA, półwysep Iberyjski, Europa Zachodnia, cmentarze, synagogi, chasydyzm, strażnicy pamięci żydowskiej, itd. Wiele wykładów poświęconych było metodom i narzędziom badań, jak również źródłom danych genealogicznych.

Organizatorzy zapewnili udział w spotkaniach tematycznych (SIG-Luncheon), na których omawiane były sprawy powiązane z genealogiami Żydów zamieszkujących poszczególne obszary, jak na przykład: Żydzi niemieccy, ukraińscy, polscy etc. 

Główną atrakcją konferencji była "Wioska Zasobów", gdzie uczestnicy konferencji, w nieformalnej atmosferze, mogli bezpośrednio lub za pomocą narzędzi internetowych konsultować się z przedstawicielami muzeów, archiwów, organizacji pozarządowych, grupami genealogów o wspólnych zainteresowaniach, jak również firmami komercyjnymi. 

Więcej informacji o konferencji: www.iajgs2018.org, e-mail: [email protected]