"Cień komendanta" – pokaz filmu
image
image
W związku z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej zapraszamy na pokaz specjalny dokumentu "Cień komendanta". Aktualny i przejmujący film w reżyserii Danieli Völker pokazuje Hansa Jürgena Hössa – 87-letniego syna Rudolfa Hössa – który po raz pierwszy mierzy się z przerażającą spuścizną ojca.
- 1 września (niedziela), godz. 18:00, KUP BILET →
- Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
Ojciec Hansa Jürgena, Rudolf Höss, był komendantem niemieckiego nazistowskiego koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz. Był także tym, który zaplanował wymordowanie ponad miliona Żydów. Życie Hössa i jego rodziny zostało niedawno pokazane w filmie fabularnym "Strefa interesów", nagrodzonym Nagrodą Akademii. Dokument "Cień komendanta" opowiada o prawdziwych ludziach mieszkających na terenie obozu zarządzanego przez Hössa.
Kiedy Hans Jurgen Höss cieszył się szczęśliwym dzieciństwem w rodzinnej willi w Auschwitz, żydowska więźniarka Anita Lasker-Wallfisch próbowała przetrwać w obozie koncentracyjnym. Najważniejszym fragmentem filmu jest historyczny moment, kiedy po 80 latach tych dwoje widzi się twarzą w twarz. Po raz pierwszy potomek jednego z największych zbrodniarzy wojennych spotyka ocalałego w tak prywatnym i intymnym otoczeniu, jakim jest londyński salon Anity. Razem z dziećmi, Kaiem Hössem i Mayą Lasker-Wallfisch, czwórka bohaterów zagłębia się w swoje jakże różne życiorysy i brzemienia.
Przed seasnem dr Joanna Ostrowska wygłosi prelekcję, podczas której przybliży kulisy życia rodziny Hössów w willi wybudowanej tuż przy obozowym murze oraz opowie o relacjach między więźniami, a członkami rodziny.
Wydarzenie organizujemy we współpracy z Warner Bros. Entertainment Polska.
Dr Joanna Ostrowska – historyczka, krytyczka filmowa, dramaturżka teatralna. Jest członkinią "Krytyki Politycznej" i Restartu. Publikowała m.in. w czasopismach: "Krytyka Polityczna", "Ha!art", "Polityka”, "Film", "Kino", "Res Publica Nowa", "Teksty Drugie", "Czas Kultury", "Dwutygodnik", "Midrasz". Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym i Studiach polsko-żydowskich PAN. Zajmuje się m.in. tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej (II wojna światowa) i zapomnianymi ofiarami nazizmu.