Film

„Bękarty wojny”

zdjęcie ilustracyjne - kadr filmu
fot. materiały prasowe

Fantazja na temat spektakularnej i krwawej zemsty za Holokaust na granicy kiczu i makabreski. Powołana przez wywiad grupa amerykańskich żołnierzy zwanych bękartami złożona w większości z Żydów brutalnie rozprawia się z hitlerowcami na terenie okupowanej Francji. W rolę dowódcy bękartów - porucznika Aldo Raine’a – wciela się Brad Pitt.

Inspiracją dla Quentina Tarantino była  jednej strony prawdziwa historia, opowiedziana zresztą kilka lat po później w dokumencie „Prawdziwe bękarty wojny”, z drugiej – „Bohaterowie z piekła”, włoska komedia wojenna z popularnego w latach 60. nurtu macaroni war.

16 kwietnia, godz. 19, „Bękarty wojny”, reż. Q. Taratino, 2009 r., 153 min., wstęp wolny.

Pokazy w ramach cyklu "Zagłada. Poszukiwanie języka filmowego. Przegląd komediodramatów o Holokauście"

W latach 90. XX wieku na ekrany kin zaczęły wchodzić wielkie produkcje poświęcone Zagładzie, które przyciągnęły setki tysięcy widzów. Dzięki przystępnej formie temat wojennych losów europejskich Żydów został oswojony, trafił do masowego odbiorcy i zanurzył się w popkulturze.

Forma owych baśni o Holokauście i filmowy język zaczerpnięty z kina gatunkowego będą przedmiotem zainteresowania kwietniowego cyklu, w ramach którego pokażemy cztery kontrowersyjne tytuły. Cyklowi towarzyszyć będzie debata organizowana 3 kwietnia we współpracy ze stowarzyszeniem B'nai B'rith.

Zastanowimy się wspólnie, jaka jest stawka filmów o Zagładzie: prawda historyczna? emocjonalne zaangażowanie? intelektualne i moralne katharsis? Czy coś ogranicza twórcę w wykorzystaniu dostępnych kinu środków? Czy można stworzyć holokaustową komedię? Czy życie w czasie Zagłady mogło być piękne?