Świat dawnych sztetli w dostępnej formie
Do 16 grudnia w naszym muzeum można było oglądać wystawę "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Ekspozycja przybliżyła świat dawnych sztetli i malarstwo Majera Kirszenblata. Na wystawie przygotowaliśmy udogodnienia, które pomogły osobom ze szczególnymi potrzebami poznawać obrazy i barwne wspomnienia z dzieciństwa opatowskiego malarza.
Osoby na wózkach
Przestrzeń wystawy została tak zaprojektowana, aby osoby poruszające się na wózkach mogły swobodnie poruszać się między poszczególnymi elementami, zobaczyć prezentowane obrazy i eksponaty, przeczytać teksty i opisy oraz sięgnąć do elementów wymagających obsługi manualnej.
Osoby z niepełnosprawnością wzroku
Podczas zwiedzania ekspozycji osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły skorzystać z materiałów tyflograficznych do wybranych dzieł Majera Kirszenblata. Tyflografiki zostały zamontowane na pulpitach w pobliżu oryginalnych dzieł, dzięki czemu stały się nieodłączną częścią wystawy. Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy pliki dźwiękowe z audiodeskrypcją wybranych obiektów oraz życiorysem samego artysty.
Zorganizowaliśmy także grupowe spacery z przewodnikiem, audiodeskrypcją i tyflografikami.
Osoby z niepełnosprawnością słuchu
Przygotowaliśmy ścieżkę rodzinną w polskim języku migowym, która uatrakcyjniła zwiedzanie naszym najmłodszym zwiedzającym. Zawierała ciekawostki i zadania dotyczące wystawy, które można było wykonać samodzielnie lub wspólnie z rodzicami. Ścieżkę w PJM udostępnialiśmy bezpłatnie na tablecie z dużym ekranem. Opracowaliśmy również film o wystawie z napisami i w PJM.
Zorganizowaliśmy bezpłatne oprowadzania w PJM po wystawie dla grup osób z niepełnosprawnością słuchu.
Osoby w spektrum autyzmu
We wrześniu na wystawie "(po)ŻYDOWSKIE…" odbyła się kolejna edycja "Porannych Ptaszków" – warsztatów dla dzieci w spektrum autyzmu i ich rodzin. Na zajęciach spotkaliśmy się jeszcze przed oficjalnym otwarciem muzeum. Ograniczyliśmy dźwięki i światła, przez co stworzyliśmy przestrzeń przyjazną dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną
Przygotowaliśmy przewodnik w tekście łatwym do czytania i rozumienia.
Nazwa zadania: "(Po)żydowskie. Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" – wystawa dla wszystkich.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zachęcamy do zapoznania się aktualnym programem wydarzeń przygotowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.