Warsztaty

Relacja z cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami "Fotografia od kuchni"

Od marca 2022 do stycznia 2023 roku realizowaliśmy projekt "Fotografia od kuchni" dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Uczestnicy uczyli się profesjonalnych technik i sztuczek fotografii kulinarnej, a na zakończenie przygotowali książkę kucharską z żydowskimi przepisami, ilustrowaną zdjęciami, które zrobili na zajęciach.

W ramach cyklu przygotowaliśmy 9 spotkań warsztatowych. Celem projektu było stworzenie atrakcyjnej oferty edukacyjno-kulturalnej do wystawy czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", dostosowanej do potrzeb dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Chcieliśmy umożliwić im uczestnictwo w zajęciach oraz zapewnić odpowiednie wsparcie, bezpieczeństwo i komfort, zachowując jednocześnie wysoki poziom merytoryczny i artystyczny działania.

Efektem zajęć był wspólny projekt – książka kucharska z żydowskimi przepisami ilustrowana zdjęciami potraw autorstwa uczestników. W książce nie zabrakło także zapisu fotograficznego z kulisów jej powstawania, czyli zdjęć ukazujących zaangażowanie wszystkich uczestników w proces twórczy. Książka, profesjonalnie wydrukowana i oprawiona, jest nie tylko pamiątką z udziału w projekcie, ale przede wszystkim, jak mówili uczestnicy projektu i ich rodzice, potwierdzeniem umiejętności młodych adeptów fotografii kulinarnej oraz źródłem satysfakcji z całorocznej pracy warsztatowej. Każdy uczestnik otrzymał bowiem własny egzemplarz książki, który mógł zabrać do domu i pochwalić się efektem pracy w swoim otoczeniu.

Warsztaty prowadzili profesjonalni, wielokrotnie nagradzani fotografowie:

  • Anna Kłosek – dokumentalistka, fotografka uliczna, laureatka Grand Press Photo i Nagrody im. Krzysztofa Millera;
  • Tomasz Kaczor – fotograf, animator kultury i edukator, laureat World Press Photo 2020.

 

Wydarzenie towarzyszyło wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna".