Nauka
20.07.2020

Podkasty - GEOP "What’s New, What’s Next? Jewish Studies in the time of pandemic"

Na granatowym tle, w boksie z białą ramą, napis: What's New, What's Next, Jewish Studies in the time of pandemic, GEOP Podcast series online
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Ruszamy z nowym projektem! Zapraszamy do słuchania podcastów w serii GEOP "What’s New, What’s Next? Jewish Studies in the time of pandemic".

Z powodu pandemii, przenosimy naszą konferencję o rok, na październik 2021. 

Ale nie próżnujemy! W najbliższych miesiącach zapraszamy do słuchania wykładów, do których zaprosiliśmy wybitnych badaczy i badaczki. Nasi goście przybliżą temat konferencji w kontekście najbardziej bieżącym – trwającej pandemii. Ich wykłady będą dotyczyły żydowskich odpowiedzi na epidemie w ujęciu historycznym i współczesnym i będą nawiązywać do głównych tematów konferencji - nowych źródeł, metodologii badawczych i zmian paradygmatów w studiach żydowskich. Mamy nadzieję, że poprzez naszą serię oddamy głos środowisku i zajmiemy stanowisko, wobec tego, jak humanistyka może odpowiedzieć na niezwykłą sytuację, w której się wszyscy znaleźliśmy. 

Seria podcastów poprzedzi konferencję i może posłużyć panelistom jako przykład wystąpień, które chcielibyśmy usłyszeć na konferencji.

Każdy paneli tematycznych będzie zawierał dwa wykłady: wykład na temat poruszanego zagadnienia i prezentację źródła. 

  1. Wprowadzenie
  2. Epidemie w Biblii i Talmudzie 
  3. Dr Marek Tuszewiecki i dr Francois Guesnet przybliżą zagadnienie epidemii w żydowskiej medycynie.
  4. Prof. Shaul Stampfer i prof. Natan Meir skupią się na historii żydowskich odpowiedzi na epidemię w okresie nowożytnym.
  5. Dr Karolina Szymaniak i prof. Jeffrey Shandler opowiedzą o epidemii w literaturze jidysz.
  6. Z dr Katarzyną Person przybliżymy także zagadnienie epidemii w getcie warszawskim, a także związki antysemityzmu i epidemii z perspektywy zarówno historycznej, jak i współczesnej. 
  7. Dr Gerben Zaagsma i prof. Marcin Wodziński poszukają odpowiedzi na pytania o przyszłość w kontekście prowadzenia badań online i kondycji studiów żydowskich.

Nasza serię zakończymy wykładami, które zmierzą się z pytaniem o przyszłość. Jak zmienią się studia żydowskie? Czy nastąpi zwrot ku nowym metodom? Czy stajemy przed kolejną zmianą paradygmatu w studiach żydowskich?

Wykłady w języku angielskim będą pojawiać się co dwa tygodnie na naszej stronie internetowej, Spotify (od sierpnia) i innych platformach. Nie przegap żadnej informacji! Zapisz się do newslettera GEOP! 

Międzynarodowa konferencja naukowa "What’s New, What’s Next? Innovative Methods, New Sources, and Paradigm Shifts in Jewish Studies" odbędzie się w Muzeum POLIN w Warszawie w październiku 2021. Kontakt: whatsnewconference@polin.pl
 

 

Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program
 
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce