Wydarzenie
16.05.2020 - online

Zwiedzanie bez kolejki. Noc Muzeów 2020

Widok na fasadę Muzeum POLIN. Zdjęcie wykonane nocą. Ściana z wejściem do muzeum podświetlona na kolorowo. Widać kolejkę ludzi, którzy czekają na wejście do Muzeum.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Choć w tym roku nie spotkamy się z Wami w budynku muzeum podczas majowej Nocy Muzeów zostańcie z nami online.

Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zaprosić Was na wystawy, przygotować liczne niespodzianki i opowiedzieć fascynujące historie osobiście, a do tego czasu skorzystajcie z przygotowanych specjalnie dla Was propozycji "Muzeum Polin w Twoim domu" już w ten weekend:

W piątek o 20:30 premiera rejestracji "Powrót do mamy" (COME TO MAMA) Itaya Ziva.

Film izraelskiego artysty opowiada o wysiłkach podejmowanych przez Żydów w celu uzyskania polskiego paszportu. Procedury związane z poświadczaniem polskiego obywatelstwa, droga urzędowego udowadniania polskiej genealogii są głównym przedmiotem filmu.

  • Premiera na Facebooku >>
  • Nagranie "Powrót do mamy" jest dostępne online tylko przez 25 godzin (do 16 maja do godz. 22.00).

W sobotę o godz. 10:00 premiera spaceru bez wychodzenia z domu –  Do "Ziemiańskiej" na pół czarnej. Świat poetów, malarzy i filmowców żydowskich w międzywojennej Polsce. 

Wejdźmy w bramy kilku kamienic, odwiedzimy kino, kawiarnię, a także siedzibę Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich. Przyjrzymy się także żydowskiej prasie i poznamy pionierkę żydowskiego feministycznego dziennikarstwa. Spacer po galerii "Na żydowskiej ulicy (1918–1939)" prowadzi Katarzyna Jankowska

W sobotę o 19:30 spotkanie z cyklu Głosy z warszawskiego getta "Mary Berg: młodość w cieniu wojny"

Wrażliwa i utalentowana artystycznie dziewczyna jako szesnastolatka znalazła się wraz z rodziną w warszawskim getcie. Od początku wojny prowadziła dziennik, w którym opisywała swoje przeżycia, przemyślenia i obserwacje. Tych dwanaście małych zeszycików udało jej się zabrać ze sobą do Nowego Jorku, do którego dotarła w 1945 r. To bezcenne świadectwo dorastania w cieniu Zagłady. O Mary Berg opowie nasza przewodniczka Julia Chimiak.

W niedzielę o 10:00 Gotuj z Malką Kafką!

W cyklu "Kuchnia żydowska z POLIN" Malka Kafka – restauratorka i promotorka dobrego życia, która prowadzi sieć restauracji Tel Aviv Urban Food – oraz Laura Monti – właścicielka Papuvege - zabiorą Was do kuchni. 
Zobaczycie jak przyrządzać aszkenazyjskie przysmaki. Tym razem przyrządzimy pyszne i chrupiące latkesy.

W weekend na antenie Radia POLIN spotykamy się ze świadkami historii.

W niedzielny wieczór zapraszamy na spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim oraz na kameralny koncert Michaela Guttmana i jego przyjaciół, który odbył się podczas POLIN Music Festivalu!