Muzeum

Nagroda Specjalna POLIN Kultura i Media 2024

Podczas uroczystego finału konkursu Nagroda POLIN 2024 po raz pierwszy dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński wręczył Nagrodę Specjalną Kultura i Media. Laureatem tego wyróżnienia został ks. Adam Boniecki.

Laudacja dyrektora Muzeum POLIN:

Drodzy Państwo,

Nagroda POLIN jest naszym podziękowaniem dla społeczników, dla osób, które aktywnie działają na rzecz lokalnej, żydowskiej historii. Chronią pamięć, budują zrozumienie, szerzą najcenniejsze wartości.

Takich ludzi na szczęście także nie brakuje w świecie kultury i mediów. Dlatego w tym szczególnym roku 10. rocznicy otwarcia wystawy stałej po raz pierwszy wręczamy Nagrodę Specjalną POLIN Kultura i Media.

Osoba, która za chwilę stanie tu obok nas na scenie, buduje zrozumienie od kilkudziesięciu lat. Szerzy wartości, o których w dzisiejszym świecie często się zapomina, a które są uniwersalne i ponadczasowe. Ma niezwykły dar budowania szacunku wobec drugiego człowieka i jego poglądów. Posiada umiejętność patrzenia w głąb, poruszania najcieńszych strun, zmuszania nas do refleksji i weryfikacji własnych sądów. Od lat uczy nas otwartości i empatii. Jest autorytetem przez bardzo duże A.

Z radością ogłaszam, że Nagrodę Specjalną POLIN Kultura i Media otrzymuje ks. Adam Boniecki.

Adam Boniecki – rocznik 1934, w latach 1999–2011 był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego", z którym związany jest od 1964 roku. W czasach PRL był współpracownikiem opozycji demokratycznej, zwłaszcza Komitetu Obrony Robotników. Gdy na papieża został wybrany Polak kardynał Karol Wojtyła, przeniósł się do Watykanu, gdzie na polecenie Jana Pawła II stworzył polską edycję "L’Osservatore Romano". Papieżowi towarzyszył w pielgrzymkach jako dziennikarz, był także jego emisariuszem do ogarniętej stanem wojennym Polski.

Jest członkiem Zgromadzenia Księży Marianów, w latach 1993–1999 był przełożonym generalnym tego zakonu. Autor licznych książek, począwszy od "Rozmów niedokończonych" z 1974 roku po "Testament" z 2024 roku.