Jak być miejskim aktywistą na Muranowie? – dyskusja online

Czy mamy realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie, swoją dzielnicę? W jakim stopniu czujemy się za nie odpowiedzialni? Z zaproszonymi ekspertami zastanowimy się na przykładzie Muranowa czy oddolne działania mogą prowadzić do realnych zmian i są odpowiedzią na współczesne zagrożenia (np. zmiany klimatyczne, brak zielonych terenów i zawłaszczanie wspólnej przestrzeni publicznej).
- Transmisja: 19 października (poniedziałek), godz. 18.00
- Spotkanie na żywo za pośrednictwem platformy Zoom na profilu Muzeum POLIN na Facebooku >>
Spotkanie z udziałem Artura Filipa, Macieja Frąckowiaka, Bogny Świątkowskiej i Małgorzaty Kuciewicz, poprowadzi Artur Celiński z Magazynu Miasta.
Porozmawiamy o tym kim jest aktywista miejski i jak wygląda jego praca w lokalnej społeczności. Jak bardzo mieszkańcy miast są aktywni w kształtowaniu swojego najbliższego otoczenia? Jak traktują siebie wzajemnie, czy są świadomi szans i możliwości technologicznych, jakie daje miasto?
Poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania w gronie zaproszonych ekspertów zajmujących się tematyką miejską.
Artur Filip - specjalista w dziedzinie projektowania urbanistycznego i planowania miast. Badacz i praktyk innowacyjnych struktur międzysektorowego współzarządzania realizacją projektów urbanistycznych.
Maciej Frąckowiak - socjolog, badacz miasta i kultury wizualnej. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną. Adiunkt na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowca w Katedrze Wzornictwa Uniwersytetu SWPS.
Bogna Świątkowska - dziennikarka i promotorka kultury, obecnie jest prezesem założonej przez siebie Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.
Małgorzata Kuciewicz - architektka, współtworzy Grupę Projektową Centrala. Autorka wnętrz, obiektów, wystaw i projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast.
Artur Celiński - członek redakcji Magazynu Miasta i szef zespołu DNA Miasta, politolog, inicjator i członek Zespołu ds. Miejskich Polityk Kulturalnych działającego przy Narodowym Centrum Kultury. Miejski aktywista - członek Kongresu Ruchów Miejskich. Ekspert od polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast.
Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie "Tu Muranów".
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.