Rocznice i święta
22.07.2021

Marsz Pamięci 22 lipca 2021 

Zdjęcie przedstawia klasę szkolną. W ławkach siedzą dzieci, za nimi w głębi stoi grupa nauczycielek i nauczycieli. Zdjęcie czarno-białe.
fot. Żydowski Instytut Historyczny

22 lipca 1942 roku w getcie warszawskim rozpoczęła się̨ tzw. akcja likwidacyjna. Według niemieckich obwieszczeń, Żydzi mieli być "przesiedleni na Wschód". Codziennie z warszawskiego Umschlagplatzu do Treblinki deportowano od 3 do 8 tysięcy osób. W ciągu 46 dni trwania „akcji” drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. W 79. rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacyjnej Żydowski Instytut Historyczny wraz z partnerami zaprasza na Marsz Pamięci 22 lipca.

 • Początek marszu: godz. 18:00
 • Trasa Marszu: pomnik Umschlagplatz (ul. Stawki 10 róg ul. Dzikiej) – ul. Stawki – ul. Dubois – ul. Anielewicza – ul. Świętojerska – wzdłuż Ogrodu Krasińskich – ul. Stare Nalewki.
 • Wstążki Pamięci: wolontariusze będą rozdawać wstążki, które zostaną przywiązane do ogrodzenia Ogrodu Krasińskich.

"Marsz Pamięci dedykowany jest w tym roku nauczycielom. W ekstremalnych warunkach getta nie stracili wiary w wartość edukacji i wzorców moralnych, które starali się przekazać uczniom. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wielu z nich poszło wraz z uczniami na Umschlagplatz" – tak o bohaterach Marszu Pamięci 22 Lipca mówi Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. 

Szczególnie przywołamy pamięć o nauczycielach związanych z grupą Oneg Szabat, m.in. o Abrahamie Lewinie, Emanuele Ringelblumie, Eliaszu Gutkowskim, Izraelu Lichtensztajnie czy o Stefanii Szwajgier, kierowniczce gimnazjum dla dziewcząt przy ul. Długiej 55, a także polskich nauczycielach, którzy udzielali pomocy przyjaciołom z drugiej strony muru.

Wspólnie przejdziemy symboliczną trasę "od śmierci do życia". Marsz wyruszy spod pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki 10, a zakończy przy ul. Stare Nalewki, w pobliżu Ogrodu Krasińskich. Stanie tam specjalnie przygotowana na to wydarzenie instalacja artystyczna "Ławki" zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego, którą będzie można oglądać do 31 sierpnia br. 

Na zakończenie Marszu wystąpi wielokrotnie nagradzana grupa Hashtag Ensemble w składzie: Maria Sławek, Ania Karpowicz, Marta Grzywacz, Krzysztof Kozłowski – usłyszymy opracowanie muzyczne na skrzypce, flet, głos i syntezator wybranych fragmentów Dziennika Abrahama Lewina opowiadającego o życiu codziennym w getcie i tragedii wielkiej deportacji.

Żydowski Instytut Historyczny przygotował także specjalnie na tę okazję audiobook "Dziennika" Abrahama Lewina. W nagraniu wyreżyserowanym przez Agnieszkę Olsten usłyszymy aktora Jerzego Radziwiłowicza. 

Organizator: 

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma 

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

Działania towarzyszące finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Partnerzy Marszu Pamięci 22 Lipca: 

 1. Centrum Taubego 
 2. Centrum Edukacji Obywatelskiej 
 3. FINA Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny 
 4. Forum Dialogu 
 5. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego 
 6. Fundacja Ochrony Pamięci Obozu Zagłady w Treblince "Pamięć Treblinki"
 7. Fundacja Shalom 
 8. Hillel Warszawa 
 9. JCC Warszawa 
 10. Muzeum Getta Warszawskiego 
 11. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 
 12. Muzeum Warszawy 
 13. Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Zuzanny Ginczanki w Zespole Szkół Lauder-Morasha w Warszawie 
 14. Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu 
 15. Stowarzyszenie "Dzieci Holokaustu" w Polsce 
 16. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
 17. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce 
 18. Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń 
 19. Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie 

Patroni medialni: 

 1. "Chidusz"
 2. Dzieje.pl
 3. Jewish.pl
 4. Radio RDC