Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli, metodyków i metodyczki nauczania oraz osoby pracujące w edukacji nieformalnej na cykl zajęć online przybliżający tematykę związaną z naszą nową wystawą czasową "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Historia rodzinnej miejscowości Kirszenblata stanie się pretekstem do rozmowy o tym, jak działać z lokalnym dziedzictwem polskich Żydów.
Przez pięć dni będziemy omawiać zagadnienia związane z dziedzictwem lokalnym i historiami małych miejscowości. Pokażemy, jak przybliżać polsko-żydowską historię tych miejsc i jak budować projekty edukacyjne wokół śladów, które zostały po żydowskich mieszkańcach.
5 sierpnia (poniedziałek), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00–11:30 Czy mieszkam w sztetlu?
Prowadzący: Piotr Kowalik
Piotr Kowalik – historyk, dydaktyk, absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek. Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Wykładowca akademicki. Od 2008 r. pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich. Pierwszy kierownik Działu Edukacji w Muzeum, obecnie jest w nim głównym specjalistą ds. judaistyki i metodyki. Muzyk i kompozytor, chazan Synagogi Nożyków w Warszawie.
- 11:45–12:45 Działania w terenie. Edukacja w oparciu o lokalność
Prowadzący: Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski – socjolog, historyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku, prezes Fundacji Otwartej Edukacji. Autor i publikacji projektów poświęconych edukacji o wielokulturowości i lokalnej historii. Zaangażowany w przywracania pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Wyróżniony w 2023 roku Nagrodą POLIN.
6 sierpnia (wtorek), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00–11:30 Synagoga dawniej i dziś
Prowadząca: Rita Miernik
Rita Miernik – autorka projektu "Smutne Synagogi". Poszukuje budynków, które były synagogami i bada ich aktualne przeznaczenie i stan. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, a później także Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk. Obecnie przymierza się do ukończenia przygody w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach socjologia i bioetyka.
- 11:45–12:45 Case study: synagoga w Kielcach
Prowadzący: Piotr Świerczyński
7 sierpnia (środa), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00–11:30 Dziedzictwo cmentarzy
Prowadzący: Witold Wrzosiński
- 11:45–12:45 Projekty edukacyjne na cmentarzach żydowskich – jak je prowadzić?
Prowadząca: Bożena Gąsiorowska
Bożena Gąsiorowska – nauczycielka języka polskiego, animatorka działań chroniących dziedzictwo żydowskie w Żyrardowie. Od pierwszego autorskiego projektu "Wbrew stereotypom-mosty porozumienia" w 2008 zaangażowana w przywracanie pamięci o żydowskich obywatelach tego miasta i dialog z ich potomkami.
8 sierpnia (czwartek), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00–11:30 (po)Żydowskie
Prowadząca: dr Justyna Koszarska-Szulc
Dr Justyna Koszarska-Szulc – obroniła doktorat w Instytucie Badań Literackich PAN. Pracowała w zespole przygotowującym galerię "Powojnie" wystawy stałej Muzeum POLIN. Wspólnie z Natalią Romik jest kuratorką wystawy czasowej "Obcy w domu. Wokół Marca ’68" oraz "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".
- 11:45–12:45 Trudna pamięć w filmie. O "Idzie" i "Miejscu urodzenia"
Prowadząca: Jolanta Bilska
Jolanta Bilska – nauczycielka języka polskiego i edukacji filmowej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, regionalistka, autorka publikacji na temat historii i kultury regionu Południowego Podlasia. Od 2015 roku należy do programu Ambasadorzy Muzeum POLIN i zajmuje się edukacją o historii i kulturze Żydów. Jest współredaktorką publikacji "Film w edukacji o historii i kulturze polskich Żydów" wydanej w 2024 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
9 sierpnia (piątek), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00–11:30 Pamięć i nostalgia w twórczości malarzy żydowskich
Prowadząca: Renata Piątkowska
- 11:45–12:45 "Zasiałaś we mnie melodie" – prezentacja zajęć
Prowadząca: Monika Koszyńska
Monika Koszyńska – od 2011 roku specjalistka ds. edukacji USC Shoah Foundation. Z wykształcenia pedagog szkolna, magister pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Nauczycielka edukacji początkowej i obywatelskiej. Współtworzyła żydowską szkołę podstawową Lauder-Morasha w Warszawie. Jest autorką wielu publikacji metodycznych i scenariuszy zajęć z zakresu historii najnowszej, historii i tradycji Żydów, edukacji antydyskryminacyjnej i edukacji dla tolerancji oraz historii mówionej w praktyce szkolnej. Od marca 2013 roku pracuje w Muzeum POLIN, gdzie odpowiada za programy skierowane do nauczycieli.