Z okazji dziesięciolecia naszej wystawy "1000 lat historii Żydów polskich" zapraszamy nauczycielki i nauczycieli, metodyków i metodyczki nauczania oraz osoby pracujące w edukacji nieformalnej na cykl zajęć online przybliżający jej tematykę oraz prezentujący metody i materiały dydaktyczne, które można zastosować w codziennym nauczaniu historii polskich Żydów w szkołach.
- 1-5 lipca (poniedziałek-piątek), godz. 10:00-12:45, online
- Udział w zajęciach jest bezpłatny
- Spotkania odbywają się na platformie ClickMeeting
- Oddzielna rejestracja na każdy dzień, możliwość zapisu na wybrane zajęcia
- Po każdym spotkaniu możliwość pobrania certyfikatu uczestnictwa z platformy
- W razie pytań prosimy o kontakt: [email protected]
Przez pięć dni będziemy łączyć się z innej galerii wystawy stałej, aby przybliżyć osobom uczestniczącym w spotkaniach nasze metody pracy. Każdy dzień będzie dotyczył innego okresu historycznego – od średniowiecza po współczesność.
Zajęcia w ramach Letniej Szkoły Otwartej będą okazją do pogłębienia wiedzy o wybranych okresach historycznych oraz spotkań z ekspertami i ekspertkami w tej dziedzinie, a także do zobaczenia na żywo, jak edukatorzy, edukatorki oraz przewodnicy i przewodniczki muzealne pracują z uczniami i uczennicami w oparciu o treści z wystawy.
Sprawdź harmonogram i zarejestruj się na spotkania →
1 lipca (poniedziałek), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00-11:30 Średniowiecze: Paradisus ludaeorum
Prowadzenie: prof. Hanna Zaremska – profesor w Zakładzie Studiów Średniowiecznych Instytutu Historycznego PAN. Specjalizuje się w zakresie kultury średniowiecznej i średniowiecznych dziejów Żydów Europy Środkowo-Wschodniej. Wykładała m.in. w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu, na Uniwersytecie w Limoges, w Central European University w Budapeszcie. Była kierownik Katedry Kultury Polskiej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jest autorką koncepcji i szczegółowego scenariusza oraz opiekunem merytorycznym galerii "Pierwsze spotkania" wystawy stałej w Muzeum POLIN. Opublikowała m.in.: Żydzi w średniowiecznej Europie środkowej: w Czechach, Polsce i na Węgrzech (2005), Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina krakowska (2011; wydanie niemieckie 2013); Żydzi w średniowiecznym Krakowie, [w:] Cracovia Iudaeorum 3D (2013)
2 lipca (wtorek), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00-11:30 Nowożytność: Wyzwania nowoczesności
Prowadzenie: prof. Marcin Wodziński – profesor historii i literatury żydowskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie kieruje Zakładem Studiów Żydowskich. Jego badania koncentrują się na historii i kulturze Żydów wschodnioeuropejskich w okresie nowożytnym, ze szczególnym uwzględnieniem chasydyzmu i Haskali. Jego książki to m.in.: "Małżeństwo z rozsądku: Żydzi w społeczeństwie dawnej Rzeczypospolitej" (2007), "Hasidism and politics: The Kingdom of Poland, 1815–1864" (2020), "Chasydyzm: atlas historyczny" (2018) oraz "Hasidism: Key questions" (2018). Jest współautorem książki "Hasidism: A New History" (2018).
3 lipca (środa), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00-11:00 Zajęcia na żywo z wystawy stałej
- 11:30-13:00 Dwudziestolecie międzywojenne: Na żydowskiej ulicy
Prowadzenie: dr Alina Molisak – doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Mainz, od 1993 roku pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Zakładu Literatury XX wieku Wydziału Polonistyki UW. Wykładała na uniwersytetach w Hamburgu, Berlinie, Bonn, Paryżu, Mainz i Tybindze.
4 lipca (czwartek), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00-11:30 Zagłada
Prowadzenie: dr Maria Ferenc – socjolożka‚ badaczka historii Żydów. Koordynatorka projektu badawczego "Encyklopedia getta warszawskiego"‚ od 2017 związana z Działem Naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Współredaktorka kilku tomów dokumentów z Archiwum Ringelbluma. Stypendystka m.in. Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Museum, Fondation Memoire de la Shoah. W 2021 uzyskała stopień naukowy doktora na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2023 pracuje w Katedrze Judaistyki im. Tadeusza Taubego na Uniwersytecie Wrocławskim.
5 lipca (piątek), ZAPISZ SIĘ →
- 10:00-11:30 Współczesność: Post ’89
Prowadzenie: Miriam Synger i Piotr Kowalik
Miriam Synger – ortodoksyjna Żydówka. Polska patriotka. Matka pięciorga dzieci. Żona. Od urodzenia w Krakowie z czteroletnią przerwą na pobyt w Izraelu i pięcioletnią w Łodzi. Z wykształcenia socjolożka, na co dzień edukatorka żydowska. Prowadzi wykłady, spotkania, warsztaty, zajęcia, zarówno na żywo, jak i online. Od czasu do czasu publikuje artykuły o tematyce żydowskiej. Kształci dorosłych i dzieci. Jej relacje na Instagramie i TikToku (@jestem_zydowka) zyskały ogromną popularność. Miłośniczka lekkiego wiatru i wszystkich kolorów tęczy. W sobotę wyłącza telefon, w grudniu zamiast choinki stawia chanukiję, na wiosnę przebiera się za biedronkę, a w lecie piecze sernik. Nie uznaje tematów tabu. Można spytać ją o wszystko.
Piotr Kowalik – historyk, dydaktyk, absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek. Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Wykładowca akademicki. Od 2008 r. pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich. Pierwszy kierownik Działu Edukacji w Muzeum, obecnie jest w nim głównym specjalistą ds. judaistyki i metodyki. Muzyk i kompozytor, chazan Synagogi Nożyków w Warszawie.
Osoby zarejestrowane na zajęcia otrzymają dodatkowo bezpłatny dostęp do filmu Mikołaja Grynberga "Dowód tożsamości". Link do filmu będzie aktywny w dniach 1-5 lipca.
"Dowód tożsamości" jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu. Dokument może stanowić punkt wyjścia do rozmowy o tożsamości, antysemityzmie lub skomplikowanych relacjach pomiędzy większością a mniejszością. Mikołaj Grynberg stworzył także 10-minutowe wideo dopełniające wystawę stałą "1000 lat historii Żydów polskich", którą można obejrzeć w galerii "Powojnie". Więcej o filmie "Dowód tożsamości" →
Dofinansowano:

Sponsor strategiczny muzeum:

Oficjalny przewoźnik muzeum:
