Wydarzenie
15.12.2024

Krajobraz Opatowa. Głosy kobiet / Di landszaft fun Apt. Di kojles fun di frojen

Zapraszamy na działanie artystyczne na pograniczu sztuki, aktywizmu i performatyki, w którym Maria Ka i Betty Q, dwie artystki żydowskie, odkryją herstorie kobiet z przedwojennego Opatowa. Działanie, które towarzyszy wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", odzyskuje jednocześnie język jidysz jako naturalny element codzienności opatowskiego sztetla i sytuuje go jako nowoczesny sposób komunikacji i ekspresji artystycznej.

Jaką rolę pełnią postaci kobiece obecne w narracji wizualnej Majera Kirszenblata? W jaki sposób perspektywa kobiet Opatowa może wybrzmieć za pomocą ekspresji współczesnych artystek żydowskich? Czy język, który w powszechnej świadomości często łączony jest wyłącznie z przeszłością, może stać się medium spotkania współczesnej publiczności i historii przedwojennej społeczności? Jakie znaczenia niesie malarstwo i zatrzymane w ruchu obrazy, a jakie dziejący się w relacji do nich sam ruch?

Dwie twórczynie, Betty Q i Maria Ka, do swojego działania zaproszą grupę osób zainteresowanych odkrywaniem jidysz, muzyką i pracą z ciałem, wraz z którymi stworzą dwuczęściową eksperymentalną wypowiedź artystyczną w przestrzeni wystawy. Działanie będzie składać się z dwóch etiud: choreograficznej i muzycznej. Betty Q – performerka burleski, choreografka, działaczka feministyczna, Maria Ka – kompozytorka, tekściarka, piosenkarka poruszająca się w estetykach elektropopu i punka. Pierwsza z nich zbuduje warstwę choreograficzną w oparciu o ciało indywidualne i zbiorowe w relacji do malarstwa Kirszenblata i architektury wystawy, druga – stworzy warstwę muzyczną oraz teksty w jidysz oparte o kobiece postaci obecne na ekspozycji.

W warstwie muzycznej obu działań, poza utworami specjalnie stworzonymi na tę okazję, wykorzystane zostaną autorskie piosenki Marii Ka, zarówno z oryginalnymi tekstami w jidysz, jak i bez nich. Dźwięk etiudy muzycznej, czyli wokal artystki i zbiorowy głos uczestniczek projektu w języku żydowskim, elektronikę i instrument klawiszowy, dopełnią sample z filmu "Paint What You Remember".

Zespół tworzący projekt "Krajobraz Opatowa. Głosy kobiet / Di landszaft fun Apt. Di kojles fun di frojen / די לאַנדשאַפֿט פֿון אַפּט. די קולות פֿון די פֿרויען":

Maria Ka – tekściarka, kompozytorka, wokalistka i pianistka tworząca autorską muzykę jidysz. Trzykrotna laureatka nagrody publiczności w brazylijskim konkursie Bubbe Awards. Łączy jidysz z alternatywą, elektroniką, punkiem i elektropopem. Włącza kobiece historie i perspektywy do głównej narracji historycznej. Koncertowała na największych światowych i polskich festiwalach kultury żydowskiej. Jej albumy opisywały m.in. "The Times of Israel", "The Forward" i "Tablet". Magistra judaistyki i psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Betty Q – magistra pedagogiki ze specjalizacją animacja społeczno-kulturalna (Uniwersytet Warszawski, 2010), performerka i pionierka polskiej burleski, choreografka, feministka. Reżyserka projektu czytań performatywnych "Bez Okładek". Rezydentka berlińskiego Jews! Jews! Jews! Cabaret of MinoriTEASE (nagroda Berlin Club Commission 2024). Była polska dyrektorka Wydziału Edukacji Agencji Żydowskiej Sochnut. Absolwentka liderskich programów edukacji żydowskiej: Minyanim i Tarbut Fellowship.

Występują:

  • Betty Q, Maria Ka, Elżbieta Balano, Barbara Baranowska, Małgorzata Berwid, Katarzyna Górska, Urszula Iwińska, Irena Klein, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Justyna Orlińska, Katarzyna Pawluk, Edyta Pawłowska, Dagmara Siwczyk, Alicja Wasiak, Agnieszka Witkowska.

Ewa Chomicka – kuratorka, Muzeum POLIN.

Alicja Kaczmarek-Poławska – producentka, Muzeum POLIN.