Galeria Rotacyjna: Jesteśmy tutaj – nabór prac artystycznych

W 2024 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obchodzi 10. urodziny. Pragniemy przy tej okazji wzmocnić głos żydowskich artystów i artystek, tworząc w jednej z galerii wystawy stałej rotacyjną, żywą, polifoniczną przestrzeń wypowiedzi współczesnych twórców i twórczyń. Pragniemy z jednej strony uhonorować wystawę stałą, której data otwarcia jest punktem odniesienia dla obchodów jubileuszu muzeum, a z drugiej strony w twórczy sposób ją ożywić poprzez włączenie nowych głosów, odnoszących się do "tu i teraz" polskich Żydów i Żydówek.
- Wypełnij formularz zgłoszeniowy →
- Zgłoszenia do 12 maja 2024 (niedziela)
Idea Galerii Rotacyjnej jest pogłębieniem zainicjowanej w 2023 roku otwartej sieci artystów i artystek żydowskich, rozwijanej przez Muzeum POLIN we współpracy z FestivALT-em i Fundacją Zapomniane. Zależy nam, by ukazać różnorodność i złożoność środowiska twórczego identyfikującego się jako polscy Żydzi, polskie Żydówki, polskie osoby żydowskie.
Odniesieniem dla tej idei są słowa Mariana Turskiego wypowiedziane w imieniu mieszkających w Polsce osób żydowskich: "Jesteśmy tutaj". W haśle tym zawiera się przypomnienie o wielokulturowej historii, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na międzykulturową, współtworzoną i doświadczaną przez Żydów i Żydówki, teraźniejszość. Dzisiejsza teraźniejszość ma intensywny kontekst: wzrost antysemityzmu i napięć spowodowanych dramatyczną wojną na linii Izrael-Hamas tworzy nowe uwarunkowania, prowokuje nowe pytania, na które często trudno znaleźć właściwą odpowiedź. Pragniemy stworzyć żydowskim artystom, artystkom i osobom artystycznym bezpieczną przestrzeń wypowiedzi i wysłuchania: jakie pytania w sobie aktualnie noszą, jakie wątki w nich rezonują, jakie emocje. Chcemy wesprzeć środowisko żydowskich twórców, twórczyń i osób twórczych, pozwolić mu wzajemnie się zobaczyć i opowiedzieć o swoich perspektywach szerszej publiczności. Chcielibyśmy uruchomić włączającą przestrzeń polifonii współczesnych głosów i dialogu z publicznością.
Galeria "pomiędzy" – G9
Zapraszamy artystów, artystki i osoby artystyczne do składania propozycji prac site-specific, których miejscem prezentacji będzie galeria G9. Dziś jest to obszerna, dwustumetrowa "pusta" przestrzeń, będąca zarówno połączeniem i przejściem między pozostałymi galeriami wystawy stałej, jak i końcowa sala, przez którą przechodzi każda osoba na zakończenie zwiedzania wystawy. Szczególne usytuowanie tej galerii – z jednej strony "pomiędzy" i w relacji do wcześniejszych etapów żydowskiej historii, a z drugiej strony jako ostatni punkt ścieżki zwiedzania – zaprasza do dopełnienia stałej ekspozycji o żywą narrację, dotykającą współczesnych żydowskich tożsamości, personalnych perspektyw i pytań.
Projekt galerii rotacyjnej obejmuje dwie fazy. Pierwsza faza zakłada prezentację w sposób ciągły, przez kilka miesięcy (lipiec-wrzesień 2024), pojedynczych, rotujących obiektów w przestrzeni G9 (każdy z obiektów prezentowany przez około 2 tygodnie). Indywidualne prezentacje tych prac pozwolą przybliżyć sylwetki wybranych żydowskich artystów, artystek, osób artystycznych, skupić uwagę na poszczególnych wypowiedziach i obiektach. Pomiędzy pracami materialnymi, jako obiekty efemeryczne, zostaną zaprezentowane wypowiedzi w postaci performansów, akcji etc. Następnie, w drugiej fazie projektu, wszystkie prace zostaną zaprezentowane w G9 wspólnie – ekspozycja ta stanie się częścią weekendu jubileuszu Muzeum POLIN (28-29 września 2024), a działania efemeryczne galerii rotacyjnej wzbogacą jubileuszowy program. Ciągła ekspozycja prac w G9 planowana jest do listopada 2024. Podczas jej prezentacji planujemy oprowadzania z udziałem twórców, twórczyń, osób twórczych dla publiczności. Liczymy też, że część z prezentowanych prac zasili kolekcję sztuki współczesnej Muzeum POLIN.
Informacje organizacyjne:
- Nabór skierowany jest do osób zamieszkujących w Polsce i identyfikujących się jako polscy Żydzi / polskie Żydówki / polskie osoby żydowskie.
- Zapraszamy do twórczej adaptacji hasła "Jesteśmy tutaj" i odniesienia się do niego w z uwzględnieniem wspomnianego wyżej usytuowania i uwarunkowań galerii G9 (prace site-specific).
- Nabór jest otwarty zarówno na prace materialne (instalacje, rzeźby), prace multimedialne, jak i wypowiedzi efemeryczne: performanse, działania choreograficzne, dźwiękowe etc.
- Można zgłosić zarówno pracę nową, jak i wcześniej wykonaną, o ile odpowiada warunkom naboru.
- Propozycje można składać zarówno indywidualnie, jak i w grupach / kolektywach twórczych.
- Składając koncepcję, prosimy wskazać potrzeby produkcyjne i wziąć pod uwagę warunki finansowe: honorarium artystyczne max 7000 zł.
- Wybranych zostanie ok. 10 prac. Wyboru dokona jury, składające się zarówno z kuratorek / kuratorów pracujących w muzeum, jak i zaproszonych ekspertek / ekspertów zewnętrznych.
- Z artystami / artystkami / osobami artystycznymi zakwalifikowanymi do udziału w projekcie zostaną ustalone warunki współpracy i podpisane stosowne umowy.
- W razie pytań zapraszamy do kontaktu: [email protected].
Załączniki:
- Plan galerii G9 →
- Usytuowanie galerii G9 w kontekście wystawy stałej →
- Wizualizacja nowej części galerii Post’89 → (przestrzeń sąsiadująca z G9, uruchomienie galerii rotacyjnej planowane jest wraz z jej otwarciem)
- Wizualizacja nowej części galerii Post'89 – wersja dostępna →
Partnerzy: