Rocznice i święta
26.02.2024

80. urodziny Ronalda S. Laudera – pierwszego Darczyńcy Muzeum POLIN

Ronald S. Lauder ubrany w czarny garnitur i elegancką białą koszulę stoi przodem do obiektywu z założonymi rękami. Uśmiecha się.
fot. archiwum Ronalda S. Laudera

Ronald S. Lauder – międzynarodowy filantrop, inwestor, kolekcjoner dzieł sztuki, były przedstawiciel rządu amerykańskiego na różnych stanowiskach, w tym jako ambasador USA w Austrii. Od lat głęboko zaangażowany w ochronę i rozwój życia żydowskiego na świecie.

Od 2007 roku pełni funkcję Prezydenta Światowego Kongresu Żydów. W tej roli spotyka się regularnie z głowami państw, premierami i przedstawicielami rządów, reprezentując szeroko rozumianą społeczność żydowską. Od lat czynnie wspiera Izrael, szczególnie w czasach, gdy państwo lub jego obywatele są atakowane, a także zachęca i pomaga w rozwoju tętniących życiem społeczności żydowskich na całym świecie. Od 2012 roku jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Zasiada także w Radach wielu prestiżowych instytucji na świecie.

Był pierwszym znaczącym darczyńcą, który uwierzył w idee Muzeum Historii Żydów Polskich i wsparł rozwój projektu na jego początkowym etapie. Za ten wkład otrzymał tytuł „Pierwszego Darczyńcy” Muzeum POLIN. Od lat czynnie wspiera działalność Muzeum, od 2020 roku jako członek Rady Muzeum.

Cały zespół Muzeum POLIN składa Jubilatowi życzenia sił i zdrowia oraz energii do dalszych działań na rzecz życia żydowskiego w Polsce i na świecie.