Zbiory

Album pamiątkowy z wytwórni filmowej Leo-Film – 800 PLN

Materiały zawarte w tym niezwykłym pamiątkowym albumie zostały zgromadzone przez Feliksa Matuszelańskiego, który w latach 1918-1939 pracował jako asystent operatora Seweryna Steinwurzla w warszawskiej wytwórni filmowej Leo-Film, której właścicielką była Maria Hirszbein, jedna z pierwszych kobiet – producentek kina zarówno polskiego, jak i żydowskiego. Album przetrwał wojnę ukryty w piwnicy rodzinnego domu Matuszelańskich przy ulicy Targowej w Warszawie.

W albumie zgromadzone zostały autografy gwiazd kina dwudziestolecia międzywojennego, takich jak Eugeniusz Bodo, Nora Ney czy Tola Mankiewiczówna, materiały promocyjne filmów produkowanych przez wytwórnię, jak "Czerwony błazen" (1926), "Zew morza" (1927), "Kropka na i" (1928), "Serce na ulicy" (1931), "Legion ulicy" (1932), "10% dla mnie" (1933), "Córka generała Pankratowa" (1934) oraz bezcenne zdjęcia z planów zdjęciowych, na których widoczni są nie tylko aktorzy, ale także sprzęt wykorzystywany przez ekipę. Część kopii filmów, których produkcję uwieczniono na kliszy zdjęciowej, nie przetrwała wojny, co czyni album bezcennym źródłem wiedzy dla filmoznawców.

Chcę się zaopiekować!

Partnerem projektu "Zaopiekuj się obiektem" jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jeden ze współzałożycieli Muzeum POLIN, posiadający status organizacji pożytku publicznego. Darowizny w ramach projektu są zbierane przez Stowarzyszenie i mogą być odliczone od podatku.

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny