Patronat POLIN
6-10.09.2023

Wydarzenia muzyczne na Pardes Festival

Na górze napis Pardes. Na dole motywy roślinne: liście i owoce, np. granatu.
OPRAWA WIZUALNA FESTIWALU: WYCINANKA JOANNA MATYJASEK, GRAFIKA LIDIA DAŃKO

Muzyka towarzyszy tego roku spotkaniom festiwalowym w Parchatce, Kazimierzu Dolnym i Zamościu.

Popołudnie w Parchatce, 6 września, wypełnione opowieściami o dawnym założeniu parkowym księżnej Izabeli Czartoryskiej, rysunkach Jana Piotra Norblina, na których uwiecznił Parchatkę końca XVIII wieku i postaciach Żydów, które artysta utrwalił na tak wielu pracach i które stały się inspiracją dla twórców galerii "Miasteczko" na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zwieńczą wędrówki po parchackich wąwozach.

Tuż po zmierzchu na gości festiwalowych czekają atrakcje kulinarne i muzyczne. Na placu przed parchacką świetlicą wystąpi zespół folklorystyczny "Polanki". Muzyka tradycyjna towarzyszy festiwalowym wydarzeniom od początku istnienia Pardes Festival.

Wieczór, 7 września, godz. 19.30, organizatorzy zapraszają na patio Domu Architekta. Koncert Karoliny Lizer w tej klimatycznej scenerii to wyjątkowe wydarzenie festiwalowe.

– Wszystko, co robię na scenie, płynie z mojego serca i z mojej duszy. Tak jest też z muzyką żydowską – mówi Karolina Lizer. – Gdy po raz pierwszy usłyszałam "Rebekę" czy piosenki napisane do spektaklu "Sztukmistrz z Lublina", serce zaczęło mi mocniej bić. Rozpoczęłam poszukiwania kolejnych i kolejnych piosenek. Zaczęłam intensywnie słuchać twórczości w języku jidysz, uczyć się pilnie i brać konsultacje, by jak najlepiej móc śpiewać w tym języku.

Karolina Lizer wystąpi z towarzyszeniem znakomitego akordeonisty Mateusza Wachowiaka w programie piosenek żydowskich, zaśpiewa w jidysz i po polsku.

W weekend, 9 i 10 września, w zamojskiej części programu Pardes Festival muzyka rozbrzmiewać będzie na ulicach starego miasta, w zamojskiej synagodze i w sali koncertowej szkoły muzycznej. W trakcie pikniku miejskiego wokół synagogi zagra Kapela Koromysło.

– Zagramy melodie, piosenki i zabawy tradycyjne, tak jak to się dawniej grywało. Kapela Koromysło to my, ludzie ze Wschodu. Każdy z nas ma swoje korzenie tu na Roztoczu i na Zamojszczyźnie. Zwierzyniec, Szczebrzeszyn i Zamość to nasze rodzinne miasta, dlatego muzyka stąd jest nam tak bliska – mamy ją we krwi. Gramy i śpiewamy muzykę tradycyjną, zwłaszcza z terenów, gdzie stykały i przenikały się różne kultury i tradycje. Czyli właśnie z terenu Roztocza, Zamojszczyzny i szerzej – z Lubelszczyzny – tak kapela przedstawia swoje muzyczne plany.

9 września, w programie koncert pieśni Mieczysława Weinberga do wierszy Juliana Tuwima w sali koncertowej szkoły muzycznej. Posłuchamy liryki wokalnej Mieczysława Weinberga w rewelacyjnym wykonaniu trzech artystek: Aleksandry Kubas – Kruk / sopran, Anny Bernackiej / mezzosopran i Moniki Kruk / fortepian. Spotykamy się w Zamościu o godz. 19.30! Wstęp wolny.

10 września, na finał programu zamojskiego i finał Pardes Festival organizatorzy zapraszają do zamojskiej synagogi na koncert "Żydowskich pieśni Ukrainy" w wykonaniu Olgi Avigail, Kol Ishe Trio i gościnnie Agnieszki Mazur. To wydarzenie organizowane w duchu solidarności z Ukrainą walczącą z rosyjskim agresorem. We wnętrzu renesansowej synagogi posłuchamy ludowych pieśni w jidisz, ukraińskich przyśpiewek, klezmerskich utworów inspirowanych ukraińskim folklorem. Początek godz. 20.00. Wstęp wolny.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.

Zachęcamy do śledzenia Facebooka i strony www festiwalu.

Załączniki: