Pardes Festival po raz jedenasty. Festiwal wędrujący

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską to zaproszenie do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, ale nie zwykłym szlakiem, lecz traktem znaczonym opowieściami o dziejach, obyczajach i życiu polskich Żydów. Pamięć o nieistniejącym żydowskim świecie, o bogatej żydowskiej tradycji i wielowiekowym współistnieniu kultur to główne wątki festiwalowe.
- 6-10 września (środa-niedziela)
- Kazimierz Dolny, Parchatka, Zamość
Tegoroczna edycja Pardes Festival wpisana została do kalendarza wydarzeń Europejskich Dni Kultury Żydowskiej. Spotkania festiwalowe odbywają się w trzech lokalizacjach – zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego. Organizatorzy, Fundacja Spichlerz Kultury, zapraszają do Kazimierza Dolnego, Parchatki i Zamościa.
6 września Pardes Festival otworzy "lekcja historii" w przestrzeni Kazimierza nad Wisłą, którą poprowadzą prof. Andrzej Trzciński (UMCS) i Paweł Sygowski.
Popołudnie i wieczór 6 września spędzimy w Parchatce, poznamy historię osady powstałej pomiędzy magnackimi Puławami a kazimierskim sztetlem. Powędrujemy parchackimi wąwozami, a na koniec posmakujemy kuchni żydowskiej i lokalnych win.
W bogatym kazimierskim programie m.in. oprowadzanie po ekspozycji judaików z kolekcji Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego; spotkanie z Piotrem Kowalikiem (Muzeum POLIN), który wprowadzi gości festiwalowych w tajniki kalendarza żydowskiego. Agnieszka Kuś opowie o symbolice i tradycjach kulinarnych Rosz ha-Szana, żydowskiego nowego roku.
Pardes Festival, już tradycyjnie, wypełniony jest sztuką. Zapraszamy m.in. na wernisaż grafik profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego "Synagogi pamiętają…". 7 września na patio kazimierskiego Domu Architekta odbędzie się koncert znakomitej wokalistki Karoliny Lizer. Zapowiada się wieczór pełen żydowskiej muzyki i żydowskich piosenek.
"Miasto idealne" Zamość to nowa wartość w programie festiwalu. Bogaty w wydarzenia program festiwalowy nasycony wielokulturową spuścizną miasta zaplanowany jest w wielu lokalizacjach zamojskiego starego miasta, a w jego Centrum "Synagoga" FODZ. Zamojskie spotkania festiwalowe wypełnią weekend 9-10 września. Zaczynamy spacerem tematycznym w przestrzeni miasta "Obrazy z przeszłości: Zamość w czasach Icchoka Lejbusza Pereca, Róży Luksemburg i Bolesława Leśmiana" z Danielem Sabacińskim. Zapraszamy!
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.
Zachęcamy do śledzenia Facebooka i strony www festiwalu.