Patronat POLIN
6-10.09.2023

Pardes Festival po raz jedenasty. Festiwal wędrujący

Wycinanka z motywami znaków zodiaku.
Oprawa wizualna festiwalu: wycinanka Joanna Matyjasek, grafika Lidia Dańko

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską to zaproszenie do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, ale nie zwykłym szlakiem, lecz traktem znaczonym opowieściami o dziejach, obyczajach i życiu polskich Żydów. Pamięć o nieistniejącym żydowskim świecie, o bogatej żydowskiej tradycji i wielowiekowym współistnieniu kultur to główne wątki festiwalowe.

  • 6-10 września (środa-niedziela)
  • Kazimierz Dolny, Parchatka, Zamość

Tegoroczna edycja Pardes Festival wpisana została do kalendarza wydarzeń Europejskich Dni Kultury Żydowskiej. Spotkania festiwalowe odbywają się w trzech lokalizacjach – zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego. Organizatorzy, Fundacja Spichlerz Kultury, zapraszają do Kazimierza Dolnego, Parchatki i Zamościa.

6 września Pardes Festival otworzy "lekcja historii" w przestrzeni Kazimierza nad Wisłą, którą poprowadzą prof. Andrzej Trzciński (UMCS) i Paweł Sygowski.

Popołudnie i wieczór 6 września spędzimy w Parchatce, poznamy historię osady powstałej pomiędzy magnackimi Puławami a kazimierskim sztetlem. Powędrujemy parchackimi wąwozami, a na koniec posmakujemy kuchni żydowskiej i lokalnych win.

W bogatym kazimierskim programie m.in. oprowadzanie po ekspozycji judaików z kolekcji Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego; spotkanie z Piotrem Kowalikiem (Muzeum POLIN), który wprowadzi gości festiwalowych w tajniki kalendarza żydowskiego. Agnieszka Kuś opowie o symbolice i tradycjach kulinarnych Rosz ha-Szana, żydowskiego nowego roku.

Pardes Festival, już tradycyjnie, wypełniony jest sztuką. Zapraszamy m.in. na wernisaż grafik profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego "Synagogi pamiętają…". 7 września na patio kazimierskiego Domu Architekta odbędzie się koncert znakomitej wokalistki Karoliny Lizer. Zapowiada się wieczór pełen żydowskiej muzyki i żydowskich piosenek.

"Miasto idealne" Zamość to nowa wartość w programie festiwalu. Bogaty w wydarzenia program festiwalowy nasycony wielokulturową spuścizną miasta zaplanowany jest w wielu lokalizacjach zamojskiego starego miasta, a w jego Centrum "Synagoga" FODZ. Zamojskie spotkania festiwalowe wypełnią weekend 9-10 września. Zaczynamy spacerem tematycznym w przestrzeni miasta "Obrazy z przeszłości: Zamość w czasach Icchoka Lejbusza Pereca, Róży Luksemburg i Bolesława Leśmiana" z Danielem Sabacińskim. Zapraszamy!

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.

Zachęcamy do śledzenia Facebooka i strony www festiwalu.

Załączniki: