Edukacja
18.04-16.05.2023

Kurs online: Kobiety i opór w getcie warszawskim

Halina Aszkenazy-Engelhardt
Zdjęcie przedstawiające Żydówki z getta warszawskiego w kwietniu '43, pochodzi z raportu Jurgena Stroopa "Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!", fot. Instytut Pamięci Narodowej

Powstanie w getcie warszawskim było jednym z najbardziej rozsławionych aktów żydowskiej rebelii w czasie Zagłady. Jakie było życie codzienne kobiet w getcie? Jakie formy przybierał ich opór? Czy umacniał, czy też zaburzał role społeczne przypisywane kobietom? Jak dzisiejsi historycy i aktywiści interpretują znaczenie tego ważnego momentu historycznego? Tej wiosny dołącz do wyjątkowego kursu poświęconego kobietom i oporowi w getcie, który organizujemy wraz z Jewish Women’s Archive.

  • 18 kwietnia-16 maja 2023, godz. 18.00
  • Zarejestruj się >>
  • Kurs prowadzony w całości po angielsku

Spotkania:

18 kwietnia (wtorek), godz. 18.00: Getto warszawskie oczami kobiet, prowadzi: Katarzyna Person

Odkryj historię getta warszawskiego opowiedzianą głosami kobiet, które w nim żyły i umierały. Zapoznaj się z losami literatek, uczennic, sprzedawczyń warzyw i kobiet pracujących w domu, których zróżnicowane opowieści i wybory składają się na trudną i złożoną historię Zagłady.

Katarzyna Person jest adiunktem w Żydowskim Instytucie Historycznym. Jest również redaktorką kompletnej edycji Archiwum Ringelbluma i autorką kilku monografii.

 

25 kwietnia (wtorek), godz. 18.00: Rachela Auerbach na pierwszej linii walki, prowadzi: Karolina Szymaniak

Polsko-jidyszowa pisarka Rachela Auerbach była członkinią zespołu podziemnego archiwum getta kierowanego przez Emmanuela Ringelbluma. Dowiedz się o jej działaniach dla żydowskiej grupy samopomocy, jej wysiłkach dokumentacji życia żydowskiego jako formie cywilnego oporu oraz jej powojennych pracach na temat powstania w getcie warszawskim.

Karolina Szymaniak jest adiunktem na Uniwersytecie Wrocławskim i w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Jej edycja źródłowa pism Racheli Auerbach z getta warszawskiego otrzymała w 2016 roku Nagrodę Historyczną tygodnika "Polityka".

 

2 maja (wtorek), godz. 18.00: Kobiety w komunistycznym ruchu oporu: historia Dorki Goldkorn i Anny Duracz, prowadzi Matylda Jonas-Kowalik

Świadectwa Dorki Goldkorn i Anny Duracz stanowią ważne źródło pośród nielicznych zachowanych dokumentów, które rzucają światło na życie żydowskich komunistów w czasie Zagłady. Porównując biografie i ideologiczne wybory obu kobiet, dowiemy się, jakie były wyzwania i losy Żydówek, które należały do komunistycznych grup oporu w warszawskim getcie. 
 

Matylda Jonas-Kowalik jest badaczką I aktywistką mieszkającą w Uppsala w Szwecji. Jej badania skupiają się na feministycznym podejściu do historii i historiografii Zagłady. Jest autorką "Jutro wolni? Komuniści w ruchu oporu w getcie warszawskim" (2022).

 

9 maja (wtorek), godz. 18.00: Międzywojenne korzenie zbrojnego oporu Żydówek w getcie, prowadzi: Katarzyna Czerwonogóra

W czasie nazistowskiej okupacji Europy Żydówki przybrały nową rolę bojowniczek. Odkryj świat kobiet zaangażowanych w ruch oporu – dowiedz się, jak ruch syjonistyczny przygotował je do tej roli i jak na ich wybory wojenne wpłynęło pojawienie się nowych modeli kobiecości w międzywojennej Polsce.

Katarzyna Czerwonogóra jest badaczką historii kobiet żydowskich. Przygotowuje obecnie pracę o lokalnej i międzynarodowej mobilizacji syjonistek w Niemczech i w Polsce.

 

16 maja (wtorek), godz. 18.00: Herstorie oporu, prowadzi: Zuzanna Hertzberg

Dowiedz się, jak indywidualny i zbiorowy opór kobiet w czasie Zagłady stał się przełomowym momentem w długiej historii kobiecego oporu. Jak Żydówki nabyły umiejętności do walki z opresją? Jak strategie tych kobiet mogą być wykorzystywane w dzisiejszych walkach? Jak możemy przenieść archiwa na ulice?

Zuzanna Hertzberg jest interdyscyplinarną artystką, aktywistką i badaczką. Interesuje się przenikaniem indywidualnej i zbiorowej pamięci, restytucją dziedzictwa mniejszości i marginalizacją niewygodnych narracji historycznych.

 

Kurs odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Logo Global Outreach Program

Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Taube Philanthropies, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

logo Taube Philantropies logo William K. Bowes Junior Foundation logo SZIH