Spacer
15.10.2022

Spacery dla mniejszości: Kuchnia w drodze

Kilka potraw stoi na kocu. Są tam truskawki, hummus, chałka. Sięga po nie kilka osób.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na spacer dla mniejszości "Kuchnia w drodze", którego głównym tematem będą przemiany kuchni żydowskich i historyczne wędrówki Żydów. Oprowadzanie po wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" organizowane jest we współpracy z Polskim Forum Migracyjnym.

  • 15 października (sobota), godz. 15.00-16. 00 – oprowadzanie stacjonarne w języku arabskim
  • Prowadzenie: Feras Daboul
  • Liczba miejsc ograniczona: 25 osób
  • Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: [email protected]

Podczas spaceru zwrócimy uwagę na dwie przeciwstawne tendencje rozwoju kuchni żydowskich, które są przedstawione na wystawie. Z jednej strony, przyjrzymy się zjawisku adaptacji zwyczajów kulinarnych do lokalnych warunków i obyczajów, a z drugiej – trudom towarzyszącym przestrzeganiu zasad koszeru. Zajrzymy do Haggady wydanej przez synagogę w Damaszku w języku arabskim. Dużo uwagi poświęcimy najpierw związkom kuchni żydowskich z kuchniami północnej Afryki i Lewantu, a później – dzisiejszej kuchni izraelskiej. Porozmawiamy o hummusie i jego znaczeniu dla tożsamości bliskowschodnich. Zachęcimy uczestników i uczestniczki do dzielenia się swoimi domowymi przepisami i opowieści o tym, jak przygotowują te dania w Polsce.

Feras Daboul – urodzony w 1986 roku w Damaszku. Działacz na rzecz migrantów i migrantek w Polsce, edukator międzykulturowy, nauczyciel języka arabskiego oraz tłumacz. Uczy również w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia w Warszawie. Absolwent Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat nagrody Fundacji Polcul za pracę na rzecz uchodźców i uchodźczyń w Polsce.

 

Logo Polskiego Forum Migracyjnego