Edukacja

Z klasą w Muzeum POLIN

Trzej chłopcy stoją przy pulpicie obok synagogi na wystawie stałej w Muzeum POLIN i piszą coś w notatniku.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Jak będzie wyglądało nasze życie w nadchodzących miesiącach? Trudno to przewidzieć. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom szkół, przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty i elastyczny program zajęć edukacyjnych w semestrze letnim.

Wszystkich stęsknionych spotkań z kulturą, w czasie, gdy będzie to tylko możliwe, zapraszamy na warsztaty edukacyjne lub oprowadzania z przewodnikiem po wystawie stałej i nowej wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" (otwarcie 10 marca 2022 r.). W naszej ofercie nie zabraknie także spacerów w bezpiecznej przestrzeni miejskiej oraz bogatej propozycji zajęć online.

Z uczniami i uczennicami będziemy odkrywać unikatowe zbiory, multimedia i rekonstrukcje, ukazujące 1000 lat historii polskich Żydów, oraz wspólnie odnajdować piękno w różnorodności kultur, religii i tradycji. Porozmawiamy także o przeszłości oraz o wyzwaniach, które stawia przed nami współczesny świat.

Od marca będziemy mieli także możliwość poznawania kultury Żydów od kuchni. Na wystawie o żydowskiej kulturze kulinarnej pokażemy charakterystyczne potrawy, sposób ich przyrządzania, ich pochodzenie oraz znaczenie, jednocześnie przybliżając żydowską religię i kulturę. Najmłodszych uczniów przedszkoli i szkół zaprosimy do zwiedzenia wystawy "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" z wykorzystaniem wszystkich naszych zmysłów – będziemy wąchać, dotykać i smakować! Ze starszymi uczniami i uczennicami porozmawiamy o tym, co możemy wyczytać z naszego talerza, czyli kulturze i tradycji zapisanej w jedzeniu.

Dla tych grup uczniów i uczennic, które nie mogą z różnych powodów do nas przyjechać, mamy sprawdzoną i bardzo wysoko ocenianą ofertę zajęć edukacyjnych online: warsztatów edukacyjnych oraz wirtualnych spotkań z przewodnikiem, które realizujemy za pośrednictwem platformy ZOOM.