Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2021: Urszula Antosz-Rekucka

Urszula Antosz-Rekucka
fot. Maciek Jaźwiecki

Urszula Antosz-Rekucka, liderka dialogu, społeczny opiekun zabytków, założycielka i prezeska Fundacji Sztetl Mszana Dolna. Jest bardzo nietypową katechetką, która od lat dba o pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach Mszany Dolnej. Przybliża piękno żydowskiej kultury, edukuje uczniów w poszanowaniu dla innych wyznań i kultur, czasem płacąc stygmatyzacją, czy narażeniem na antysemickie wyzwiska. Mówi, że "wkalkulowała to w koszty", by walczyć o godną pamięć niewinnych ofiar, które wycierpiały znacznie więcej od niej.

Od wielu lat bierze z młodzieżą udział w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych projektach – m.in. "Przywróćmy pamięć", "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów", "Krokus" upamiętniającym młode ofiary Holokaustu, "Żonkile", #weRemember, "Oblicza dialogu. Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju". Zorganizowała również spotkania z młodzieżą z Izraela w Mszanie Dolnej. Z jej inicjatywy fragment ostatniej drogi mszańskich Żydów nazwano Aleją Pamięci Ofiar Holokaustu, a w 2020 roku miejsca po synagodze zostało upamiętnione stosowną tablicą. Z jej inicjatywy zasadzono wówczas Dąb Pamięci dla mszańskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Stefanii i Józefa Wacławików oznaczony kamienną tablicą.

Co roku organizuje obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, miejskie rocznice Zagłady w Mszanie Dolnej i Dnia Judaizmu. Odwiedza z uczniami zbiorowe mogiły żydowskie i stary kirkut. Jest autorką artykułów w lokalnej prasie i portalach na temat historii mszańskich Żydów i mszańskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Nawiązała kontakty z wieloma potomkami mszańskich Żydów i wykorzystuje  media społecznościowe do upamiętniania Ofiar Zagłady. Na swoich autorskich lekcjach edukuje o niebezpieczeństwach antysemityzmu i dyskryminacji.

Do ostatnich dokonań Urszuli Antosz-Rekuckiej należy stworzenie i redakcja portalu www.sztetlmszanadolna.com, opracowanie projektu remontu pomnika na Pańskim w Mszanie Dolnej i upamiętnienie nastoletnich Ofiary Zagłady w Mszanie Dolnej: 167 kamyków dla zamordowanych nastolatków razem z rówieśnikami tej młodzieży - grupą uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Działaczka regularnie organizuje szabasowe kolacje poświęcone pamięci dawnych mieszkańców oraz spacery pamięci dla obecnych mieszkańców Mszany. Obecnie działaczka pracuje nad upamiętnieniem Ofiar Zagłady, leżących w dotychczas nieoznaczonych dołach na cmentarzu żydowskim.

Była finalistką konkursu Nagroda POLIN 2017.