Zbiory

Lampka chanukowa z Warszawy – ZAOPIEKOWANA

Chanukija składająca się z podstawy o czterech ażurowych nóżkach, na której umieszczone zostało 8 nasadek na świece. Za nasadkami umieszczony został  pionowy zaplecek ozdobiony płaskorzeźbami prezentującymi odwołujące się do symboliki żydowskiej przedstawienia.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich/M. Jaźwiecki

Warszawska chanukija – dzięki widocznej od spodu podstawy sygnaturze wiemy, że przedmiot został wyprodukowany w warszawskiej Fabryce Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józefa Frageta, jednej z najsłynniejszych wytwórni XX wiecznej Warszawy. Prezentowana lampka została znaleziona po wojnie w ruinach getta warszawskiego. Obiekt nie może być prezentowany w gablocie w Centrum Informacji Historycznej.

Chanuka to Święto Świateł, obchodzone przez osiem dni, rozpoczynające się dwudziestego piątego dnia miesiąca kislew, czyli zazwyczaj w okolicach przełomu listopada i grudnia. Na pamiątkę zwycięstwa Machabeuszy i cudu chanukowego  przez osiem dni zapala się światła w specjalnej ośmioramiennej lampie lub świeczniku chanukowym – chanukiji.

Obiekt został objęty patronatem przez the Byron Sherwin Learning Center Foundation ku czci B.P. Profesora Byrona Sherwina.

 Zachęcamy do opieki nad pozostałymi obiektami.

Partnerem projektu "Zaopiekuj się obiektem" jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jeden ze współzałożycieli Muzeum POLIN, posiadający status organizacji pożytku publicznego. Darowizny w ramach projektu są zbierane przez Stowarzyszenie i mogą być odliczone od podatku.

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny