Zbiory

Lampka chanukowa z Warszawy – 1000 PLN

Chanukija składająca się z podstawy o czterech ażurowych nóżkach, na której umieszczone zostało 8 nasadek na świece. Za nasadkami umieszczony został  pionowy zaplecek ozdobiony płaskorzeźbami prezentującymi odwołujące się do symboliki żydowskiej przedstawienia.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich/M. Jaźwiecki

Warszawska chanukija – dzięki widocznej od spodu podstawy sygnaturze wiemy, że przedmiot został wyprodukowany w warszawskiej Fabryce Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józefa Frageta, jednej z najsłynniejszych wytwórni XX wiecznej Warszawy. Prezentowana lampka została znaleziona po wojnie w ruinach getta warszawskiego.

Chanuka to Święto Świateł, obchodzone przez osiem dni, rozpoczynające się dwudziestego piątego dnia miesiąca kislew, czyli zazwyczaj w okolicach przełomu listopada i grudnia. Na pamiątkę zwycięstwa Machabeuszy i cudu chanukowego  przez osiem dni zapala się światła w specjalnej ośmioramiennej lampie lub świeczniku chanukowym – chanukiji.

Chcę się zaopiekować!

Partnerem projektu "Zaopiekuj się obiektem" jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jeden ze współzałożycieli Muzeum POLIN, posiadający status organizacji pożytku publicznego. Darowizny w ramach projektu są zbierane przez Stowarzyszenie i mogą być odliczone od podatku.

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny