Żydowskie dziedzictwo kulturowe

Wiosna w Muzeum Polin – wydarzenia w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

Obchody Dnia Dziecka i Nocy Muzeów, rekordowa frekwencja na zajęciach dla szkół oraz rozbudowany program dla nauczycieli – to najciekawsze aktywności ostatnich miesięcy w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" (ŻDK) realizowanego z Funduszy EOG oraz budżetu krajowego.

  • Dzień dziecka w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

30 maja pod hasłem „Tyle opowieści w głowie się pomieści” rozpoczęliśmy coroczne świętowanie Dnia Dziecka. Ten szczególny dzień obchodziliśmy zarówno łącząc się ze sobą w Internecie, jak i w przestrzeni miejskiej Muranowa – dzielnicy, w której mieści się Muzeum. 

W ramach rodzinnej gry online z krótkimi słuchowiskami muzycznymi zanurzyliśmy się w świat żydowskich „Bajek z Czerniowców” spisanych ponad 100 lat temu. Bajki te zostały także wykonane w wersji muzycznej w towarzystwie animowanych aranżacji. Łącznie w obu wydarzeniach online udział wzięło 15 596 osób.

Dzieci w wieku od 4 do 10 lat, wraz z opiekunami zaprosiliśmy do gry terenowej. Rodziny wyruszyły w drogę po Muranowie i wykonały proste, ale i zabawne zadania, poznając dzięki nim przedwojenną historię bezpośredniego sąsiedztwa Muzeum. W imprezie wzięło udział 600 rodzin, czyli blisko dwa tysiące osób!

Zobacz film podsumowujący obchody Dnia Dziecka w Muzeum POLIN  >>

  • Rekordowa frekwencja na zajęciach online dla szkół

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży przygotowaliśmy ofertę zajęć online uwzględniającą ograniczenia spowodowane przez pandemię. Od stycznia 2021 r. rekordowa liczba 1323 klas wzięła udział w naszych zajęciach. To oznacza, że ponad 23 tys. młodych ludzi miało możliwość spotkania z kulturą, tradycją i historią polskich Żydów, uczestniczenia w zajęciach wzmacniających kompetencje krytycznego myślenia i kształtujących postawę otwartości na różnorodność. 

Uczestnicy zajęć w ankietach najwyżej ocenili: przygotowanie prowadzących i ich dobry kontakt z grupą, wysokiej jakości materiały i możliwość zwiedzenia Muzeum bez wychodzenia z domu, angażowanie uczniów do aktywnego udziału w spotkaniach. Aż 98% uczestników było bardzo zadowolonych z udziału w warsztatach. 

  • Spotkania online – inspiracja dla nauczycieli

Od lutego do czerwca co dwa tygodnie spotykaliśmy się na profilu Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN na Facebooku pod hasłem „Wtorki dla nauczycieli”. Zainteresowanych zapraszaliśmy na dyskusje oraz wykłady, w trakcie których poruszaliśmy tematy związane z bieżącymi wyzwaniami, jakie niesie  edukacja zdalna. Łącznie odbyło się osiem spotkań, w których wzięło udział 7096 osób.

Ofertę dla nauczycieli wzbogacił również kurs online pt.: „Dyskusyjny Klub Filmowy POLIN dla nauczycieli i nauczycielek”. Spotkania poświęcono materiałom audiowizualnym – filmom fabularnym i dokumentalnym oraz możliwościom ich wykorzystania w trakcie pracy w szkole. Łącznie odbyło się siedem spotkań dla stałej grupy zajęciowej 35 osób.

  • Noc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Polin odbyła się 15 maja w formie zarówno online, jak i stacjonarnej. W trakcie imprezy „Pollywood w POLIN” uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej na temat wkładu polskich Żydów w budowanie potęgi Hollywood. W naszych działaniach wzięło udział łącznie ok. 4 800 osób.

W trakcie Nocy Muzeów fasadę budynku muzealnego rozświetliła specjalna instalacja wizualna. W sąsiadującej z gmachem przestrzeni warszawskiego Muranowa zorganizowano spacer miejski szlakiem dawnych kin, w samym Muzeum zaś spotkanie „Na żydowskiej ulicy”.
Dla uczestniczących w Nocy Muzeów wirtualnie, przygotowaliśmy oprowadzanie po filmowej, przedwojennej Warszawie, dyskusję o filmach Pollywood oraz specjalny quiz.

Obejrzyj film z wydarzenia  >>
 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl