Podcast
Posłuchaj podcastu

Podcast "Dziedzictwo" - Bronisław Huberman

Bronisław Huberman siedzi przy fortepianie i gra na skrzypcach
fot. Wikimedia Commons

Łza Johannesa Brahmsa, skrzypce do koncertów w krajach tropikalnych, marzenia o Paneuropie czy wreszcie niedoścignione portamenta – zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka podcastu "Dziedzictwo", którego bohaterem jest Bronisław Huberman.

Wysłuchaj podcastu o Bronisławie Hubermanie:

Transkrypcja podcastu o Bronisławie Hubermanie >>

Bronisław Huberman urodził się w Częstochowie, a przynajmniej tak twierdził. O tajemnicach związanych z okolicznościami jego przyjścia na świat oraz o dzieciństwie jednego z największych wirtuozów pierwszej połowy XX wieku opowie nam historyk z Ośrodka Dziejów Częstochowy: Wiesław Paszkowski.

Co wyróżniało Hubermana jako wykonawcę? - język muzyczny wirtuoza postarają się opisać skrzypaczka Magdalena Ziarkowska-Kołacka oraz dyrygent i wiolonczelista, dyrektor Filharmonii im. Bronisława Hubermana – Adam Klocek.

Prywatną stronę życia wielkiego mistrza - od walki z bezsennością, przez pasmo rodzinnych tragedii po ocalenie cudem z katastrofy lotniczej – opisze dla nas z Wiednia, ukochanego miasta Hubermana, jego biograf Piotr Szalsza.

Do tego wyruszymy na poszukiwania skrzypiec Hubermana oraz przypomnimy, że to właśnie mały Broniś z Częstochowy powołał do życia orkiestrę, znaną dziś na całym świecie jako Israel Phiharmonic Orchestra.

Autorem podcastu "Dziedzictwo" zrealizowanego dla Muzeum POLIN jest Bartosz Panek. Realizacja: Free Range Productions.

Do usłyszenia!