Koncert

Ewa Leszczyńska

Ewa Leszczyńska
fot. materiały prasowe

Ukończyła wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego oraz wydział wokalny w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie w klasie śpiewu Margaret Hayward. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Olgę Pasiecznik, Izabelę Kłosińską, Urszulę Kryger i Thomasa Quasthoffa.

Pozostaje pod stałą opieką wokalną i artystyczną Jerzego Artysza. W 2012 roku jako śpiewaczka wraz z pianistą Tomaszem Pawłowskim zdobyła I nagrodę na Konkursie im. Giosuè Carducciego w Madesimo. Jako pianistka współpracowała m.in. z Ewą Marciniec, Davidem Fiorem, Łukaszem Hajduczenią, Katarzyną Trylnik i Gianlucą Burattem, z którym zdobyła nagrodę Rotary w Mediolanie. Jako śpiewaczka występuje z takimi pianistami, jak Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Miyako Arishima i Bartłomiej Wezner. Koncertuje również, sama sobie akompaniując na fortepianie.

W latach 2007–2010 była członkiem Laboratorio Interdisciplinare di Musica e Spettacolo (Limes) w Mediolanie, biorąc udział w wielu przedstawieniach operowych i teatralnych. Występowała także m.in. w solowych rolach podczas prawykonania opery Die 13 Sternbilder aus dem Wallis w Szwajcarii, w roli Mirteo w operze Semiramide riconosciuta Leonarda Vinciego w Warszawie, brała też udział w projekcie Dunkle Zeiten Wien w Off Theater w Wiedniu. W 2019 r. wystąpiła w roli Ericlei w Il ritorno d’Ulisse in patria Monteverdiego, z orkiestrą Europa Galante pod batutą Fabia Biondiego w Elbphilharmonie w Hamburgu.

W marcu 2020 roku wykonała główną partię w operze Rodelinda Händla w Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Współpracuje z takimi zespołami muzyki barokowej, jak Les Roses Sauvages, Arte dei Suonatori, Musica Florea, Royal Baroque Ensemble, Baroque Collegium 1685. Jest członkiem zespołu Multi Trio, z którym w 2016 r. odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych. Występowała na takich festiwalach, jak Dni Bachowskie w Krakowie, „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Festiwal Oper Barokowych „Dramma per musica” w Warszawie, „Il Banchetto Musicale” w Wilnie, „Venice” Easter Festival w Hamburgu, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, a także „Chopin i jego Europa”w Warszawie.

Od 2017 roku  występuje w roli śpiewaczki i pianistki jednocześnie wykonując recitale pieśni zarejestrowane między innymi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.