Edukacja
Zgłoszenia do 10.08.2020

Konkurs na koncepcję i realizację filmu edukacyjnego upamiętniającego powstanie w getcie warszawskim

Papierowy kwiat, żółty żonkil, symbol akcji żonkile. W tle panorama Warszawy.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogłasza konkurs na koncepcję i realizację filmu edukacyjnego upamiętniającego powstanie w getcie warszawskim, ukazującego historię Muranowa – dawnej Dzielnicy Północnej. Film będzie miał swoją premierę w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile i obchodów 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Celem konkursu jest stworzenie filmu krótkometrażowego (trwającego 15-20 minut, nie więcej niż 20 minut) na potrzeby akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” 2021, którego tematem będzie historia Muranowa – dawnej Dzielnicy Północnej, przedstawiona na przestrzeni trzech okresów: przed II wojną światową; w trakcie II wojny światowej (z wyróżnieniem historii powstania getta warszawskiego oraz powstania w getcie warszawskim); po II wojnie światowej (z możliwością odniesienia się do współczesności).

Jury konkursu wyłoni maksymalnie dwie koncepcje na realizacje materiałów filmowych. Oferty mogą być składane przez twórców w dwóch kategoriach wiekowych:

  • dla odbiorców w przedziale od 10 do 12 roku życia (4-6 klasa szkoły podstawowej) 
  • dla odbiorców powyżej 12 roku życia (7-8 klasa szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe). 

Zgłoszenia

Zgłoszenia w konkursie przyjmujemy do 10 sierpnia. Aplikację konkursową należy złożyć poprzez formularz [do pobrania TUTAJ]. Powinna ona zawierać opis koncepcji filmu (treatment, synopsis i logline), moodbook oraz wstępny budżet projektu.

Rodzaj proponowanych filmów jest dowolny, mogą być oparte na wywiadach, materiałach dokumentalnych i archiwalnych, animacji, sztuce wideo i innych.

Uczestnicy konkursu będą musieli wykazać w swoim portfolio dwa zrealizowane filmy o dowolnym metrażu, udostępnione publiczności w Internecie, kinie, na festiwalu, w telewizji lub innym kanale, w którym mogłaby go obejrzeć widownia.

Jury będzie oceniać przede wszystkim zgodność z tematem konkursu, realność założeń produkcyjnych, dostosowaniem języka filmowego do odbiorców oraz potencjał edukacyjny filmu.

Zasady konkursu >>

Nagroda

Jeden bądź dwóch finalistów konkursu otrzyma nagrodę do 65.000 PLN brutto na produkcję jednego filmu krótkometrażowego. Wartość nagrody będzie uzależniona od złożonego projektu, który powinien uwzględniać wstępny budżet.

Zwycięski film, bądź filmy będą stanowić materiał edukacyjny skierowany do szkół i bibliotek z całej Polski, które włączą się do akcji Żonkile.

Kontakt: filmyedukacja@polin.pl

Odpowiedzi na pytania przesłane drogą mailową zostaną opublikowane na www.polin.pl w zakładce Najczęściej zadawane pytania (FAQ).

 

Muranów to wyjątkowa część Warszawy. Wystawa czasowa "Tu Muranów" ukazuje przekrój przez ukryte warstwy historii warszawskiego osiedla, opowiadając o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach. Czytaj więcej >> 

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl