Edukacja

Relacja z wymiany PIYE 2018

Po raz kolejny 30 osób z Polski i Izraela wzięło udział w programie Polish-Israeli Youth Exchange (PIYE) realizowanym dzięki współpracy Muzeum POLIN i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. To już 13 edycja programu.

Do udziału w programie zaprosiliśmy młode osoby (między 20 a 35 rokiem życia) z Polski i Izraela, które są edukatorami, studentami, aktywistami zainteresowanymi tematem międzykulturowości, historii relacji polsko-żydowskich czy dialogu polsko-żydowskiego i które działają w organizacjach pozarządowych lub instytucjach kultury czy edukacji.

Program projektu został podzielony na dwie części: pierwszą realizowaną w Polsce (4-8 lipca 2018) i drugą w Izraelu (8-12 października 2018). Przez 10 dni trwania PIYE (5 dni w Warszawie i 5 dni w Tel-Awiwie) uczestnicy wzięli udział w wykładach, warsztatach liderskich, spacerach miejskich oraz wizytach studyjnych, które miały pomóc im w kreowaniu partnerskich działań wzmacniających dialog polsko-żydowski w lokalnych społecznościach w Polsce i Izraelu.

W  ramach polskiej części programu uczestnicy wzięli udział m.in. w cyklu warsztatów liderskich, wizytach studyjnych - odwiedzili Jewish Community Center, Fundację Ocalenie, Centrum Wielokulturowe oraz poznali wizję i misję wizytowanych organizacji. Nie zabrakło również wydarzeń integracyjnych, jak  wspólne gotowanie tradycyjnych potraw żydowskich w specjalnie do tego przygotowanej przestrzeni Menory Info Punktu.

W drugiej części PIYE, realizowanej w Izraelu program całodniowych spotkań został wzbogacony o „Self-Education Presentation”. Były to krótkie wykłady-prezentacje, przygotowane przez uczestników PIYE, które poruszały zagadnienia szczególnie dla nich istotne w kontekście relacji izraelsko-polskich.

Izraelska część programu była również okazją do spotkań z izraelskimi ekspertami od stosunków polsko-żydowskich oraz do wizyt studyjnych w tamtejszych instytucjach: Centrum Pamięci o Zagładzie im. Mordechaja Anielewicza Morszet czy Muzeum Yad Vashem. Uczestnicy PIYE mogli także poznać bliżej swoje kultury i tradycje podczas integracyjnych kolacji organizowanych w Domu-Kibucu.

Efektem 13. edycji PIYE były nawiązane partnerstwa oraz wypracowanie wspólnych pomysłów na działania budujące i wzmacniające relacje polsko-żydowskie. Po zakończeniu programu część pomysłów została zrealizowana.

Więcej o Polsko-Izraelskiej Wymianie Młodzieży PIYE >>

Patron

Amasada Izraela w Warszawie

Program był realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a finansowany dzięki wsparciu darczyńców –Tomka Ulatowskiego oraz Ygala Ozechova

Muzeum POLIN