Muzeum
24.01.2020

Oryginalne rysunki przedstawiające Zagładę w Centrum Informacji Historycznej

Kadr z nagrania rozmowy Gusty Lemelman z Martinem Lemelmanem, 1989
fot. Martin Lemelman

Dwa oryginalne rysunki z książki "Mendel’s Daughter: A Memoir/Córka Mendla. Wspomnienia" eksponowane będą w gablocie Centrum Informacji Historycznej od 27 stycznia. Ekspozycja związana jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu oraz 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Gusta Lemelman opowiedziała synowi Martinowi historię swojego ocalenia z Zagłady dopiero w 1989 roku. Ich rozmowa została nagrana na wideo, syn spisał ją dopiero po śmierci matki i wtedy też narysował to, co usłyszał, a luki w jej narracji uzupełnił, opierając się na opowieściach wujka Isaka Schachtera.

Przejmująca książka "Mendel’s Daughter: A Memoir/Córka Mendla. Wspomnienia" ukazała się w 2007 roku, w Polsce wydano ją pięć lat później.

Dwa oryginalne rysunki wykonane ołówkiem i pisakiem, które prezentowane będą w gablocie Centrum Informacji Historycznej, to przedstawienia odkrycia przez Niemców kryjówki Żydów. W Centrum Informacji Historycznej obejrzeć można również fragmenty prototypowego wywiadu z Gustą.