Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Natalia Bartczak

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Natalia Bartczak. Na zdjęciu Natalia Bartczak wśród drzew w okolicy cmentarza w Wińsku
Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Natalia Bartczak. Na zdjęciu Natalia Bartczak wśród drzew w okolicy cmentarza w Wińsku, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Od szesnastu lat Natalia Bartczak jest społeczną opiekunką cmentarza żydowskiego w Wińsku.

Zaczęła się opiekować tym miejscem, kiedy skończyła 13 lat. Podczas studiów archeologicznych w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obroniła pracę magisterską pt. "Cmentarz żydowski w Wińsku, pow. Wołów".

Praca ta stała się podstawą dla gminy Wińsko do aplikowania o środki unijne na rewitalizację cmentarza. Ponadto, Natalia Bartczak była konsultantką tłumacza książki Rity Steinhardt – Botwinick, co przyczyniło się do wydania publikacji pt. "Wińsko 1933-1946" w języku polskim, powstania filmu "Maleństwo na górce" i wystawy plenerowej starych fotografii o niemiecko-żydowsko-polskiej historii Wińska.

Obecnie Natalia Bartczak bierze udział w zdjęciach do niemiecko – amerykańskiej produkcji filmowej "Auf wiedersehen in Winzig" jako bohaterka i konsultantka.