Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Mirosław Tryczyk

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Mirosław Tryczyk. Na zdjęciu Mirosław Tryczyk siedzi przy drewnianym stoliku patrzy przez ramię. W tle regał z książkami.
Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Mirosław Tryczyk. Na zdjęciu Mirosław Tryczyk siedzi przy drewnianym stoliku patrzy przez ramię. W tle regał z książkami., fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Mirosław Tryczyk działa we Wrocławiu na rzecz tolerancji międzykulturowej, prowadząc zajęcia edukacyjne i antydyskryminacyjne z młodzieżą. Jest również autorem programu edukacyjnego o tematyce antydyskryminacyjnej dla szkół ponadpodstawowych.

Prowadzi niezwykle trudną działalność społeczną na Podlasiu, popularyzując wiedzę o pogromach społeczności żydowskiej. Współpracując z Komisją Rabiniczną do spraw grobów i cmentarzy przy Naczelnym Rabinie Polski, zaangażowany był w odkrycie miejsca pochówku 20 kobiet pochodzenia żydowskiego ze Szczuczyna w lesie Dybełka nieopodal wsi Bzury, a w 2017 roku doprowadził do odsłonięcia tablicy upamiętniającej pomordowane kobiety.

W roku 2019 ukończył pracę z reżyserem Januszem Kijowskim nad scenariuszem filmu poświęconego Zagładzie Żydów na Podlasiu w 1941 roku pt. "Bądź wola twoja".