Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Katarzyna Markusz

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Katarzyna Markusz. Na zdjęciu Katarzyna Markusz stoi wśród drzew w jesiennych kolorach.
Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Katarzyna Markusz. Na zdjęciu Katarzyna Markusz stoi wśród drzew w jesiennych kolorach, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Katarzyna Markusz od wielu lat prowadzi portal poświęcony żydowskiej przeszłości Sokołowa. Dzięki działalności strony internetowej, Katarzynie Markusz udało się odnaleźć rozsianych po świecie potomków sokołowskich Żydów.

Co roku, 22 września, organizuje w Sokołowie uroczystość upamiętniającą 22 września 1942 roku – dzień likwidacji sokołowskiego getta. Katarzyna Markusz wydaje książki o Sokołowie, starając się o finansowanie tłumaczeń z jidysz na polski. Książki te, starannie przetłumaczone i opracowane, są teraz ogólnodostępne online.

W 2010 roku Katarzyna Markusz zorganizowała wystawę, na której zestawiła archiwalne fotografie przedstawiające życie społeczności żydowskiej z aktualnymi zdjęciami tych samych miejsc. Prowadzi również akcje edukacyjne w sokołowskich szkołach.