Muzeum

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Adam Musiał

Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Adam Musiał. Na zdjęciu Adam Musiał, siedzi na schodach z drewnianą poręczą
Nominowani do Nagrody POLIN 2019: Adam Musiał. Na zdjęciu Adam Musiał, siedzi na schodach z drewnianą poręczą, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Adam Musiał to nauczyciel, edukator o Zagładzie, a także przewodnik i tłumacz książek oraz publikacji poświęconych tematyce Zagłady i historii Żydów. Współpracuje m.in. z Yad Vashem, Shoah Foundation, muzeami w Krakowie i Warszawie oraz ośrodkami edukacji w Polsce.

Adam Musiał w sposób niezwykle poruszający i emocjonalny potrafi opowiadać o dramatycznych wydarzeniach sprzed lat. To osoba, dzięki której również młodzież może poznawać historie tych, którzy przed laty z dnia na dzień tracili rodziny i przyjaciół.

Adam Musiał przygotowuje i prowadzi zajęcia i projekty poświęcone historii Żydów, również w czasie Zagłady, oraz zajęcia antydyskryminacyjne z młodzieżą szkolną, studentami i nauczycielami. Dzięki jego staraniom w Krakowie przy ulicy Stradomskiej 10 umieszczono tablicę upamiętniającą Prywatną Żydowską Koedukacyjną Średnią Szkołę Handlową działającą tam przed wojną.