Zbiory

"Maus 4" Sasnala w zbiorach Muzeum POLIN

"Maus 4" Wilhelma Sasnala - jeden z cyklu obrazów inspirowanych komiksem Arta Spiegelmana "Maus" - poszerzył zbiory naszego Muzeum.

W 2001 roku ukazał się w Polsce wybitny komiks Arta Spiegelmana "Maus". Zainspirował on Wilhelma Sasnala, urodzonego w 1972 roku artystę, do stworzenia serii pięciu obrazów po tym samym tytułem: "Maus". Każdy z nich oparty jest na wyabstrahowanym z komiksu Spiegelmana fragmencie. Każdy został namalowany na półtnie dużego formatu, w "komiksowej" konwencji. Obrazy nie noszą indywidualnych tytułów, jeden z nich jest portretem, pozostałe przedstawiają fragmenty podłogi, murów, obozowych prycz.

Dzieła sztuki współczesnej odwołujące się do dziedzictwa Żydów polskich, polsko-żydowskiej historii i pamięci, są ważnym obszarem kolekcjonowania Muzeum POLIN. Sasnal, jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich malarzy, w swoich dziełach, zwłaszcza w serii "Maus" stawia pytania o obecność Zagłady w polskiej pamięci. Jak mówił: "Niezwykłe jest to, że narracja ma plan współczesny, że historia opowiedziana Artowi [przez jego ojca – dop. RP] to nie tylko historia wojenna, ale wciąż żywa historia z czasów wojny – to jest dla mnie bardzo ważne. Mam cały czas poczucie, że żyjemy nie po '89 roku, ale po '45".

Wilhelm Sasnal
"Maus 4", 2001
olej na płótnie, 115 x 130 cm

 

Zakup był możliwy dzięki wsparciu Fundacji KORET na cześć Tada Taube oraz wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce