Spektakl

Znamy zwycięzcę konkursu teatralnego "Obcy w domu. Wokół Marca '68"

Komisja Artystyczna konkursu "Obcy w domu. Wokół Marca '68" po obejrzeniu trzech prezentacji spektakli warsztatowych w TR Warszawa i Muzeum POLIN wyłoniła laureata konkursu – projekt "Juden (R)aus Arras" Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy.

W ocenie Komisji nagrodzony projekt w poruszający sposób pokazuje złożoność i wielowymiarowość relacji polsko-żydowskich, dla których punktem odniesienia jest żydowskie doświadczenie Marca’68. Twórcy projektu łącząc dokumentalną prawdę z teatralną fikcją podejmują próbę wyleczenia traum oraz pojednania. Przesycony empatią spektakl daje widzom szeroką przestrzeń do myślenia i współodczuwania, dając szansę na lepsze zrozumienie nie tylko dramatycznych wydarzeń sprzed pół wieku, lecz również całości relacji polsko-żydowskich.

W imieniu Muzeum POLIN i TR Warszawa pragniemy gorąco podziękować wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom za udział we wszystkich etapach konkursu. To było niesamowicie twórcze i owocne doświadczenie, mamy nadzieję, że każdy i każda z Was wyniósł i wyniosła z niego coś pożytecznego dla siebie, swojej pracy i rozwoju artystycznego. 

Zwycięzca konkursu jest jeden – mamy jednak głębokie przeświadczenie, że wszyscy przyczyniliście się i przyczyniłyście się do tego, aby wiedza o Marcu’68, o relacjach polsko – żydowskich i wspólnej historii stała się dostępniejsza i pełniejsza. Bez Was nie byłoby owocnych dyskusji po pokazach, rozmów o Marcu w gronie przyjaciół i znajomych, a także tych wszystkich trudnych pytań zadanych rodzicom czy dziadkom. Ufamy, że udział w tym projekcie otworzył także przed Wami nowe przestrzenie wiedzy i wrażliwości, związanej z jakże ważną sferą naszej tożsamości i zbiorowej pamięci.

Historia polsko – żydowska jest często tabuizowana, nie poddaje się łatwym osądom, a ma przecież niepośledni wpływ na dzisiejszą rzeczywistość. Kiedy rok temu zaczynaliśmy nasz konkurs, nie spodziewaliśmy się, że aż tak wielki. Wierzymy, że poprzez artystyczne działania, takie jak konkurs "Obcy w domu. WOkół Marca '68" możemy przepracować trudną przeszłość dla przyszłości.  

Komisja Artystyczna konkursu "Obcy w domu. Wokół Marca '68":

  • Kamila Dąbrowska – Konsultantka Merytoryczna Programu "Obcy w domu. Wokół Marca '68" Muzeum POLIN (1 i 2 etap)
  • Jolanta Gumula – Zastępca Dyrektora ds. Programowych Muzeum POLIN (3 etap)
  • Paweł Kulka – Kierownik ds. Artystycznych TR Warszawa
  • Magdalena Kuta – Aktorka TR Warszawa (3 etap)
  • Maria Maj – Aktorka TR Warszawa (1 i 2 etap)
  • Roman Pawłowski – Przewodniczący Komisji, Zastępca Dyrektora Artystycznego TR Warszawa ds. Programu
  • Karolina Sakowicz – Kierownicza Działu Programów Publicznych Muzeum POLIN
  • Jakub Woźniak – Kierownik Działu Komunikacji Muzeum POLIN
  • Iwona Oleszczuk – Sekretarz Konkursu.

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

   

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni