Edukacja

Wybraliśmy rezydentów na 2015 rok

Budynek Muzeum POLIN z zewnątrz.
fot. Maciej Jeżyk

W połowie listopada zakończyliśmy nabór projektów do przyszłorocznej edycji programu rezydencji artystycznych „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”. Otrzymaliśmy niemalże 200 aplikacji z całego świata.

Tegoroczny nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem szczególnie ze strony artystów z Izraela i obu Ameryk. Wśród nadesłanych zgłoszeń znalazły się też aplikacje twórców z Europy (m.in. Włoch, Portugalii, Holandii, Niemiec) czy Azji (Tajlandii, Iranu i Birmy).

Program pobytów twórczych cieszy się zainteresowaniem zarówno wśród artystów zajmujących się filmem (dokumentalnym czy eksperymentalnym), sztuką wideo, fotografią, nowymi mediami, jak i działaniami w przestrzeni publicznej czy instalacjami dźwiękowymi. Nie zabrakło również zgłoszeń nadesłanych przez performerów, muzyków, edukatorów oraz animatorów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali do nas swoje zgłoszenie.

Jednocześnie miło nam ogłosić, że w 2015 roku w ramach programu rezydencji artystycznych „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizować swoje projekty będą:

Benny Nemerofsky Ramsay (Kanada/Niemcy),  16 lutego – 8 marca 2015

Absolwent Uniwersytetu Concordia w Montrealu. Zdobywca pierwszej narody X Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 03 Globalica, a także wyróżnień innych międzynarodowych festiwali, w tym lizbońskiego Avanca Film Festival, Hamburg Short Film Festival i Oberhausen Kurzfilmtage. Zaproponował stworzenie dla Muzeum POLIN alternatywnego audioprzewodnika.

>> Więcej o artyście

Hubert Czerepok (Polska), 27 kwietnia – 17 maja 2015

Artysta sztuk wizualnych i wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego. Absolwent poznańskiego ASP i podyplomowych studiów w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (Antwerpia) i Jan van Eyck Academie (Maastricht). Muzeum POLIN zaproponował stworzenie instalacji w przestrzeni publicznej (najbliższej okolicy Muzeum) w formie „ogrodzenia” z haseł mowy nienawiści zebranych z polskich ulic i internetu.

>> Więcej o artyście

Florencia Levy (Argentyna) , 8–28 czerwca 2015

Absolwentka Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie i Państwowego Instytutu Sztuki w Buenos Aires. Uczestniczka programów rezydencyjnych ośrodków takich, jak Taipei Artist Village, Batiscafo Residency w Hawanie, południowo-koreańskim Gyeonggi Creation Center i Sapporo Artist in Residency. Levy chce znaleźć w Warszawie ślady historii i wspomnień przekazanych jej przez polskich Żydów mieszkających dziś w Argentynie.

>> Więcej o artystce

Asli Cavusoglu (Turcja), Centrala (Polska) , 7–27 września 2015

Prace Cavusoglu prezentowane były do tej pory w  Witte de With (Rotterdam), Muzeum MAK (Wiedeń), HMKV (Dortmund), ICA (Londyn), a także w ramach nowojorskiej Performy,  w przyszłym roku pojawią się natomiast m.in. na The New Museum Triennial i XIV Biennale w Stambule. W ramach muzealnych rezydencji artystka wspólnie z grupą projektową Centrala z Warszawy podejmie się realizacji działań w przestrzeni publicznej Muranowa odnoszących się do gruzów getta, na których usytuowana jest dzielnica.

>> Więcej o artystce, www.centrala.net.pl

Lukas Ligeti (Węgry/Stany Zjednoczone) , 9–29 listopada 2015

Kompozytor i improwizator, perkusista. Współpracował z muzykami takimi jak John Zorn, Gary Lucas i Tarek Atoui, a także grupami, na zamówienie których tworzył nowe kompozycje, w tym Bang nn a Can, Kronos Quartet, Ensemble Modern. Ligeti chce na bazie rozmów i funkcjonujących w pamięci warszawiaków melodii żydowskich stworzyć notację dźwiękową, która  stanie się podstawą do stworzenia wraz z innymi muzykami eksperymentalnego utworu.

>>Więcej o artyście

Powyższe projekty zdobyły największą liczbę punktów podczas posiedzenia jury w składzie:

  • Ewa Chomicka – kierowniczka Sekcji Edukacji Dorosłych
  • Agnieszka Pindera – specjalistka ds. edukacji
  • Zygmunt Stępiński – zastępca dyrektora ds. działalności edukacyjno-kulturalnej
  • Tamara Sztyma-Knasiecka – kuratorka wystaw

Nabór na rezydencje w 2016 roku zostanie ogłoszony jesienią 2015.

Więcej o projekcie rezydencji artystycznych 

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”