Wystawy

Rośnie szklany las

Nabiera kształtów galeria Las, która będzie wyznaczała początek przygody zwiedzających z wystawą główną. Pod koniec maja do muzeum przyjechały ogromne szklane panele, na których będą wyświetlane projekcje legend o przybyciu i osiedleniu się Żydów w Polsce, w tym przepiękna legenda Po-lin, której zawdzięczamy nazwę Polski w języku hebrajskim.

Transport szklanych tafli do podziemnej kondygnacji, gdzie instalowana jest wystawa, był nie lada wyzwaniem. Największy z paneli waży ok. 1200 kg, a jego powierzchnia przekracza 8 metrów kwadratowych! Opuszczano je specjalnym dźwigiem (jednym z ośmiu tego typu dostępnych w Polsce).

Kolejnym krokiem był montaż paneli w potężnych stalowych uchwytach osadzonych w podłodze. Prace przy instalacji galerii Las będą trwały jeszcze do po połowy czerwca.

Za sfinansowanie oraz realizację procesu projektowania i produkcji wystawy głównej odpowiada Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Powstanie wystawy jest możliwe dzięki wsparciu darczyńców z całego świata.