Edukacja

„Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”: znamy nazwiska kolejnych rezydentów

Pierwsza rezydencja artystki Luisy Nobregi zakończyła się. W jej ramach odbyło się 12 akcji performatywnych  komentujących żydowskie dziedzictwo Polski i Warszawy, które zakończyły się finałową instalacją artystyczną. Relacja z rezydencji jest dostępna pod tym linkiem.

Tymczasem poznaliśmy już nazwiska kolejnych tegorocznych uczestników rezydencji artystycznych organizowanych w ramach programu Muzeum otwarte – edukacja w działaniu.  Do końca roku 2014 naszymi gośćmi będą: 

 • Eliane Esther Bots (Holandia), 7–27 czerwca 2014

  Absolwentka sztuk wizualnych i edukacji na Uniwersytecie Artystycznym w Utrechcie, laureatka nagrody Workspace 2013 w kategorii filmu eksperymentalnego, która w ramach warsztatów z młodzieżą i dorosłymi badać będzie historie rodzinne przekazywane w ich obrębie z pokolenia na pokolenie.

  Więcej o artystce: www.twosmallthings.com.
   
 • Konrad Smoleński (Polska/Szwajcaria), Noa Shadur (Izrael) 14 lipca – 3 sierpnia 2014

  Konrad Smoleński, absolwent poznańskiej ASP, i Noa Shadur, z wykształcenia tancerka i choreografka (Instytut Sztuki ArtEZ w Arnhem), w duecie zrealizują film odnoszący się do problematyki rekonstrukcji i pamięci. Obydwoje artyści są laureatami wielu prestiżowych nagród. Smoleński m.in. Nagrody Deusche Bank Foundation (2011), Shadur – pierwszej nagrody w ramach Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego "No Ballet" (2013).

  Więcej o artystach: www.konradsmolenski.comwww.noashadur.com.
   
 • Tamara Moyzes (Słowacja/Czechy) i Shlomi Yaffe (Izrael/Czechy) 1–21 września 2014

  Poprzez adaptację cech gatunku filmowego popularnego w kinie izraelskim w latach 60. i 70. stworzą etiudy dotyczące współczesnych polskich i izraelskich bolączek.

  Więcej o artystach: www.tamaramoyzes.infowww.shlomiyaffe.info.
   
 • Jasmine Bakalarz (Argentyna), 17 października – 6 listopada 2014

  Absolwentka studiów fotograficznych i psychologicznych na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, aktualnie realizuje projekty w Centro Cultural de la Memoria Haroldo Conti w Buenos Aires. W ramach rezydencji wykona szereg portretów współczesnych polskich Żydów w miejscu pracy i zamieszkania.

  Więcej o artystce www.jasminebakalarz.com.
   
 • Itay Ziv (Izrael) 24 listopada – 14 grudnia 2014

  Absolwent Rijksakademie, wykładowca, laureat licznych stypendiów, poruszający się w obszarach filmu i fotografii. Artysta przyglądać się będzie z bliska procedurom towarzyszącym poświadczaniu obywatelstwa polskiego, zadając przy tym pytanie, kim jest dziś izraelski Żyd.

  Więcej o artyście itaychuk.wix.com/works.

Powyższe projekty zdobyły największą liczbę punktów podczas posiedzenia jury w składzie:

 • Ewa Chomicka – kierowniczka Sekcji Edukacji Dorosłych
 • Agnieszka Pindera – specjalistka ds. edukacji
 • Zygmunt Stępiński – zastępca dyrektora ds. działalności edukacyjno-kulturalnej
 • Tamara Sztyma-Knasiecka – kuratorka wystaw

Nabór na rezydencje w 2015 roku zostanie ogłoszony późnym latem tego roku.

Więcej o projekcie rezydencji artystycznych 

Działanie „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”