Wydarzenie

Relacja: Piknik Big Bit na Muranowie

W sobotę 24 sierpnia 2013 r. na skwerze Willy’ego Brandta obok muzeum odbył się Big bit na Muranowie - piknik poświęcony żydowskim grupom muzycznym lat 60., tworzącym muzykę big bitową.

Na około 700 osób odwiedzających imprezę czekało mnóstwo atrakcji.  

Można było porozmawiać z członkami warszawskiego klubu TSKŻ (Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Polskich) i wysłuchać ich opowieści o życiu w latach 60. Artur Hofman (od 2006 przewodniczący TSKŻ w Polsce) poprowadził rozmowę z Ryszardem Rozenbergiem, który opowiedział o swojej działalności w zespole Śliwki.

Dzieci biorące udział w warsztatach plastycznych wycinały i ozdabiały tekturowe postacie tancerzy, które ustawiały na „mondrianowym” parkiecie, z czego powstała inscenizacja potańcówki. Różnymi technikami tworzyły również plakaty bigbitowe, a ich prace prezentowane były w plenerowej galerii ustawionej na sztalugach. Maluchy mogły też pokolorować też zdobione modele synagogi z Gwoźdźca.

Uczestnicy programu PIYE (Polish Intercultural Youth Encounters – Polskie Międzykulturowe Spotkania Młodzieży) przygotowali dla gości stoisko prezentujące różne oblicza współczesnego Izraela - można było spróbować kuchni izraelskiej, poznać alfabet hebrajski i nauczyć się układu tanecznego.

Dużą popularnością cieszyła się możliwość zrobienia sobie Fotki z Budki, zdjęcia, na którym szczególnie dobrze wypadało się po charakteryzacji na lata 60., która proponowała stylistka Malwina Szablewska.

Od godziny 16:00 na pikniku rozbrzmiewała muzyka na żywo. Jako pierwszy zagrał zespół Muzyka Końca Lata, który wprowadził piknikowiczów w klimat lat 60. Żywiołowi muzycy z The Rookles porwali swoich fanów do tańca.

Gwiazdą wieczoru była Ania Rusowicz, która przygotowała kilka świetnych aranżacji z repertuaru grupy Śliwki, opowiedziała o łódzkim zespole i zagrała wspaniały koncert na którym marynary poszły w górę – jak na imprezę big bitową przystało!