Wydarzenie
26.06.2013

Muzeum na 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Fot. jewishfestival.pl

Serdecznie zapraszamy prezentacje Muzeum Historii Żydów Polskich, odbywające się w ramach tegorocznego, 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie:

6 lipca, godz. 12.00: „Wyzwania nowoczesności” – prezentacja galerii XIX w. Muzeum Historii Żydów Polskich

Prezentacja galerii „Wyzwania nowoczesności”, będącej częścią tworzonej obecnie wystawy głównej muzeum. Prowadzenie: dr Renata Piątkowska (Kurator Zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich) i Anna Mizera (Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny). Prezentacja poprzedzona będzie wstępem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett, Dyrektor Programowej Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich (wstęp w języku angielskim, tłumaczony na język polski).

Galeria XIX w. jest opowieścią o wchodzeniu społeczności żydowskiej w epokę nowoczesności, która przeobraziła i odmieniła życie społeczne, religijne, ekonomiczne Żydów Europy środkowo – wschodniej. W drugiej połowie XIX w. pojawiły się nowe formy życia społecznego Żydów – oprócz burżuazji, rodziła się żydowska inteligencja i proletariat, zmieniało się życie codzienne i kultura. Narracja galerii jest próbą odpowiedzi na pytania, jak Żydzi zachowywali się wobec wyzwań nowoczesności: nowych praw, industrializacji, urbanizacji, migracji i sekularyzacji, jak sobie z nimi radzili, jakich dróg szukali, jakie drogi rozważali, by zmieniając siebie i swoje życie pozostać Żydami.

Miejsce: Muzeum Żydowskie Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków


6 lipca godz. 16.00: Muzeum Historii Żydów Polskich – architektura budynku

Wykład Zygmunta Stępińskiego, zastępcy dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich, o architekturze budynku Muzeum wraz z pokazem filmu.

Miejsce: Muzeum Żydowskie Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków

 

Logotyp - Muzeum Żydowskie Galicja