Wystawy
25.06.2013

Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Muzeum Historii Żydów Polskich jest patronem wystawy „Pamiątka, zabawka, talizman”, którą już od 25 czerwca będzie można zwiedzać w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Ta niecodzienna wystawa oraz połączony z nią projekt podejmuje próbę zrozumienia kwestii popularności oraz znaczenia wytwarzanych przez Polaków figurek przedstawiających Żydów. Celem projektu jest przybliżenie długiej historii obyczaju wytwarzania figurek oraz nakreślenie różnic kulturowych, religijnych, ekonomicznych oraz wpływów politycznych, jakie wywierane były na proces ich wytwarzania. Zadaniem autorów projektu jest również stworzenie fundamentu w dialogu pomiędzy tymi, którzy nadają figurkom odmienne znaczenia oraz różnią się w sposobie ich postrzegania.

Oprócz wystawy, działa trójjęzyczna (polski, angielski, hebrajski) strona internetowa (www.jewishfigs.pl), która umożliwia wzięcie udziału w debacie oraz podzielenie się swoimi zdjęciami figurek. W ramach wystawy, dostępnej w dwóch językach (polski i angielski), zaprezentowane zostanie ponad 200 figurek z polskich muzeów etnograficznych i historycznych, a także z licznych kolekcji prywatnych z Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Ponadto, w ramach tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie (25 czerwca – 14 lipca) odbędą się interaktywne zajęcia związane z tematyką wystawy i projektu.

Kuratorem wystawy jest prof. Erica Lehrer z Uniwersytetu Concordia (Montreal). Projekt powstał przy współpracy z CEREV (Centre for Ethnographic Research and Exhibition in the Aftermath of Violence), Concordia University oraz Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie. Partnerzy i patroni: Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, Muzeum Galicja.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
ul. Krakowska 46 (Dom Esterki), Kraków

Godziny otwarcia:
Wtorek, środa, piątek, sobota: 11.00 - 19.00
Niedziela: 11.00 - 15.00
Muzeum nieczynne w poniedziałki, z wyjątkiem 1 lipca (czynne 11.00 - 19.00).

Wystawa czynna jest od 25 czerwca do 14 lipca 2013.

Wstęp wolny.

Więcej na stronach:
www.etnomuzeum.eu
www.jewishfigs.pl